11.7 C
marți, 14 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSurprize în Europa League

Surprize în Europa League

Faza grupelor Ligii Europa a oferit deja câteva surprize încă din prima etapă. FC Sevilla, după ce în preliminariile Champions League a fost eliminată de modesta Braga din Portugalia, a pierdut pe teren propriu cu 1-0 partida disputată cu francezii de la PSG, care nu mai sperie pe nimeni de ani buni în cupele europene. Unicul gol al întâlnirii, care a contat pentru Grupa J a competiţiei, a fost marcat de Nene, în minutul 76.
Juventus Torino, după ce în weekendul trecut a terminat la egalitate, scor 3-3, cu Sampdoria, pe teren propriu, şi-a mai trecut în palmares încă un rezultat similar şi cu modesta Lech Poznan, în Liga Europa. Polonezii au condus pe „Olimpico“ din Torino cu 2-0, graţie reuşitelor lui Rudnevs (‘13 din penalti, ‘30). Juventinii au revenit spectaculos şi au întors rezultatul în favoarea lor, prin golurile fundaşului Chiellini (‘45+2, ‘50) şi starului Del Piero (‘68). În al doilea minut al prelungirilor, acelaşi Rudnevs a punctat pentru 3-3. Altă surpriză o constituie înfrângerea deţinătoarei trofeului, Atletico Madrid, la Salonic, în faţa lui Aris. Singurul gol al întâlnirii l-a marcat Javito, în minutul 59.
Echipa la care evoluează Ciprian Marica, VfB Stuttgart, a obţinut o victorie aşteptată pe teren propriu, 3-0 cu Young Boys Berna (Elveţia). Au marcat Cacau (‘24 penalti), Gentner (‘52) şi Tasci (‘90+1).

Rezultatele înregistrate în Europa League
Joi seară s-au jucat meciurile din prima etapă a grupelor Ligii Europa. Iată rezultatele: Grupa A: FC Salzburg (Austria) – Manchester City (Anglia) 0-2, Juventus Torino (Italia) – Lech Poznan (Polonia) 3-3. Grupa B: Aris Salonic (Grecia) – Atletico Madrid (Spania) 1-0, Bayer Leverkusen (Germania) – Rosenborg Trondheim (Norvegia) 4-0. Grupa C: Lille OSC (Franţa) – Sporting Lisabona (Portugalia) 1-2, Levski Sofia (Bulgaria) – KAA Gent (Belgia) 3-2. Grupa D: Dinamo Zagreb (Croaţia) – Villarreal CF (Spania) 2-0, Club Brugge (Belgia) – PAOK Salonic (Grecia) 1-1. Grupa E: AZ’67 Alkmaar (Olanda) – Sheriff Tiraspol (Moldova) 2-1, Dinamo Kiev (Ucraina) – BATE Borisov (Belarus) 2-2. Grupa F: Sparta Praga (Cehia) – US Palermo (Italia) 3-2, FC Lausanne (Elveţia) – ŢSKA Moscova (Rusia) 0-3. Grupa G: Anderlecht Bruxelles (Belgia) – Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 1-3, AEK Atena (Grecia) – Hajduk Split (Croaţia) 3-1. Grupa H: VfB Stuttgart (Germania) – Young Boys Berna (Elveţia) 3-0, Getafe CF (Spania) – Odense BK (Danemarca) 2-1. Grupa I: Debrecen VSC (Ungaria) – FC Metalist Harkov (Ucraina) 0-5, PSV Eindhoven (Olanda) – Sampdoria Genova (Italia) 1-1. Grupa J: FC Karpati Lvov (Ucraina) – Borussia Dortmund (Germania) 3-4, FC Sevilla (Spania) – Paris Saint-Germain (Franţa) 0-1. Grupa K: SSC Napoli (Italia) – FC Utrecht (Olanda) 0-0, Liverpool FC (Anglia) – Steaua Bucureşti (România) 4-1. Grupa L: Beşiktaş Istanbul (Turcia) – ŢSKA Sofia (Bulgaria) 1-0, FC Porto (Portugalia) – Rapid Viena (Austria) 3-0.