9.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDeac şi Marica, pe ultimele locuri

Deac şi Marica, pe ultimele locuri

Echipele românilor Ciprian Deac şi Ciprian Marica, Schalke 04, respectiv VfB Stuttgart, ocupă ultimele două locuri în clasamentul Bundesligii după disputarea rundei a treia. Schalke, echipă cu pretenţii la titlu în acest sezon, a pierdut fără drept de apel, cu 2-0, pe terenul grupării Hoffenheim. Golurile au fost marcate de Isaac Vorsah (‘37) şi Manuel Neuer (‘90, autogol). Aceasta a fost a treia înfrângere din tot atâtea meciuri pentru Schalke, situată pe locul 17. Deac a fost rezervă la Shalke în meciul cu Hoffenheim şi nu a intrat pe gazon. VfB Stuttgart a pierdut cu 2-1 pe terenul lui Freiburg, formaţie la care este legitimat alt român, Maximilian Nicu. Atacantul rus al lui Stuttgart, Pogrebnyak, a deschis scorul pe „Badenova-Stadion“ în minutul 27, iar gazdele au revenit în partea secundă graţie reuşitelor lui Cisse (‘58) şi Schuster (‘72). Marica nu a jucat pentru Stuttgart, în timp ce la gazde Max Nicu a fost introdus pe gazon în minutul 55, în locul lui Jager. Ca şi Schalke, Stuttgart are zero puncte după trei meciuri, ocupând ultimul loc. Alte rezultate înregistrate în Bundesliga: Mönchengladbach – Eintracht Frankfurt 0-4, Hannover 96 – Bayer 04 Leverkusen 2-2, Hamburger SV – Nürnberg 1-1,Bayern München – Werder Bremen 0-0, Borussia Dortmund – VfL Wolfsburg 2-0. Meciurile Mainz – Kaiserslautern şi Köln – Sankt Pauli s-au jucat aseară, după închiderea ediţiei.