14.5 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportGăzarii s-au calificat cu emoţii

Găzarii s-au calificat cu emoţii

Gaz Metan CFR Craiova s-a calificat în următoarea fază a Cupei României, reuşind ieri să elimine formaţia FC Hunedoara (Liga a III-a), după un meci care a avut nevoie de prelungiri şi lovituri de departajare pentru stabilirea învingătoarei. După primele 90 de minute de joc, scorul a fost 3-3, pentru craioveni punctând Oprea, Boroiban şi Nicola. În prelungiri, Vigariu a marcat pentru 4-3, dar gazdele au egalat la ultima fază de joc. La penaltiuri, emoţiile au fost şi mai mari, fiind nevoie şi aici de „prelungiri“ pentru a se stabili echipa care merge mai departe în competiţia surprizelor. La loviturile de departajare, norocul a surâs craiovenilor, care au marcat de nouă ori, în timp ce gazdele l-au învins pe Silviu Ciucă doar de opt ori. Jerry Gane a început meciul în formula: S. Ciucă – Firoiu, Nicola, Cruşoveanu, Roman – Oprea, Pătrană, Neacşa, Mitroi – Yuki, Vigariu. Au mai evoluat: Trifu, Boroiban şi P. Irimescu.