11.4 C
miercuri, 29 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCSM Craiova, doar un bronz la semimaraton

CSM Craiova, doar un bronz la semimaraton

La Slănic Prahova s-a desfăşurat, în weekendul trecut, o nouă ediţie a Campionatului Naţional de semimaraton, competiţia organizată de Federaţia Română de Atletism adunând la start 101 participanţi (76 la masculin, 25 la feminin), de la 42 de cluburi. CSM Craiova a obţinut o singură medalie, de bronz, prin echipa masculină de seniori, alcătuită din Alin Florea, Marius Buşcă, Andrei Ştefana şi Daniel Betej. La individual, cel mai bine clasat a fost Alin Florea (locul 10), Buşcă a ocupat locul 13, Ştefana a încheiat cursa pe locul 16, iar Betej, sportiv aflat în dublă legitimare cu CSM Bucureşti, s-a clasat pe poziţia 20. La echipe, masculin s-a impus CSM Oneşti, iar cursa individuală a fost câştigată de Cristinel Irimia CSU Galaţi 2. Mult mai multe medalii au obţinut alergătorii de la CS Pandurii Târgu Jiu la concursul de la Slănic Prahova. Alexandru Stoica a urcat pe a doua treaptă a podiumului, la juniori 2, iar echipa masculină formată din Alexandru Staicu, Alin Drondoie şi Ionuţ Iordache este dublă medaliată cu aur, la tineret şi la juniori. În întrecerea feminină, craioveanca Alina Niţuleasa (CSM Craiova – CSM Zalău) a ocupat locul patru la senioare şi a obţinut titlul naţional, dar pentru echipa din Zalău. La individual s-a impus Paula Todoran (CSM Zalău).