15.6 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportEtapă nebună în Bundesliga

Etapă nebună în Bundesliga

Campionatul Germaniei, poate cel mai spectaculos din Europa, a oferit din nou, în weekend, iubitorilor fotbalului, o etapă nebună, a doua a sezonului. Nici un rezultat de egalitate nu s-a înregistrat, gazdele câştigând doar trei din cele şapte meciuri disputate vineri şi sâmbătă, în timp ce oaspeţii au înregistrat patru succese. Cel mai spectaculos meci s-a jucat la Wolfsburg, unde campioana din urmă cu doi ani, WfL, a condus cu 3-0 pe mai modesta Mainz, dar până la urmă a pierdut. Starurile gazdelor, Dzeko (‘24, ‘28) şi Diego (‘30), ultimul adus recent de la Juventus, au marcat în prima jumătate de oră, în timp ce golurile oaspeţilor au fost înscrise de Rasmussen (‘39), Soto (‘48), Schürrle (‘58) şi Szalai (‘85).
Campioana en-titre, Bayern, s-a înclinat la Kaiserslautern (0-2), unde a încasat două goluri în două minute, autori fiind Ilicevic (‘36) şi Lakic (‘37). Primul a fost şi eliminat în minutul 90 al întâlnirii.
Ciprian Deac nu şi-a făcut debutul la Schalke. Fostul jucător al echipei CFR Cluj a fost ţinut pe banca de rezerve de antrenorul Felix Magath în partida pierdută acasă cu Hannover, scor 1-2.
Golurile echipei Hannover 96 au fost marcate de Rausch (‘31) şi Abdellaoue (‘49). Pentru Schalke a înscris J. Jones (‘82). Această înfrângere a echipei din Gelsenkirchen poate fi considerată surpriza etapei, alături de eşecul lui Bayern.
Fostul rapidist Alexandru Ioniţă a prins doar 15 minute în deplasarea de la Bremen, unde echipa sa, FC Köln, a pierdut cu 4-2. Românul a fost rezervă şi a intrat în minutul 75, când tabela arăta 3-1 în favoarea gazdelor. Au marcat: Frings ‘33 (penalti), Arnautovici (‘36, ‘90+1), Almeida (‘74) / Podolski (‘37), McKenna (‘90+2).
La partida FC Nurnberg – Freiburg (1-2), mijlocaşul român Maximilian Nicu a fost doar rezervă. Alte rezultate din etapa a doua: St. Pauli – Hoffenheim 0 – 1 (0-0). A marcat: 0-1 Vorsah (‘87). Eintracht Frankfurt – Hamburger SV 1 – 3 (1-0). Au marcat: Hal. Altintop (‘38) / Mathijsen (‘61), Van Nistelrooy (‘81), Guerrero (‘89).
Ieri, după închiderea ediţiei, s-au jucat meciurile: Bayer 04 Leverkusen – Mönchengladbach şi VfB Stuttgart – Borussia Dortmund.