21.6 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportIonuţ Moise, medaliat cu bronz la turneul internaţional de la Piteşti

Ionuţ Moise, medaliat cu bronz la turneul internaţional de la Piteşti

Luptătorul Ionuţ Moise (foto albastru), legitimat la CS Universitatea Craiova, a obţinut medalia de bronz la un important concurs internaţional, Memorialul „Ion Cornianu“ la lupte libere şi greco-romane, desfăşurat la Piteşti. Competiţia a adunat la start peste 300 de sportivi din 20 de ţări, printre care Spania, SUA, Scoţia, Elveţia, Ungaria, Austria, Israel, Canada, Franţa, Grecia, Croaţia, Bulgaria, Ucraina, Republica Moldova, Egipt şi România. „Este o mare bucurie că Ionuţ Moise a urcat pe podium la una dintre cele mai prestigioase competiţii de acest gen din Europa. A fost depăşit doar de turcul Shahin Ramazan, campion olimpic în 2008“, a menţionat ieri antrenorul secţiei de la lupte de la CS Universitatea Craiova, Aurel Cimpoieru.
În urma acestui rezultat bun, Moise a intrat în vederile antrenorului de la lotul de seniori al României, în scopul participării la Campionatul Modial pentru seniori, programat în luna septembrie la Moscova (Rusia). Alt luptător de la CS Universitatea Craiova, Mădălin Mânzală, a participat la Campionatul European rezervat juniorilor II, la Sarajevo (Bosnia), unde a ocupat locul cinci, la categoria 63 de kilograme.