13.9 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportScrimerii n-au prins podiumul

Scrimerii n-au prins podiumul

Sportivii români s-au clasat în afara podiumului în probele feminină de sabie şi masculină de spadă din cadrul CE de scrimă de la Leipzig (Germania), informează Agerpres. La sabie fete, cea mai bună clasare a reuşit-o Bianca Pascu, locul 10, după ce a fost învinsă în optimi cu 15-14 de italianca Ilaria Bianco. Elena Munteanu a terminat pe locul 18, în timp ce Andreea Pelei s-a clasat pe 25, iar Mihaela Bulică, pe 44. La spadă masculin, Adrian Pop a încheiat pe locul 11, fiind întrecut în optimi, cu 15-11, de francezul Jean-Michel Lucenay. Bertalan Arkosi s-a clasat pe locul 35, Cosmin Kortyanu – pe 59, iar Adrian Szilagyi a ocupat locul 89. Ieri-seară erau programate probele de floretă feminin şi sabie masculin, unde se preconizează îndeplinirea obiectivului, obţinerea unei medalii. România este vicecampioană continentală pe echipe la sabie masculin, după ce a cucerit argintul anul trecut, la Plovdiv, care a pierdut finala în faţa Italiei cu scorul de 39-45. Speranţe mari sunt legate şi de echipa feminină de spadă, pregătită de tehnicianul craiovean Dan Podeanu, din care fac parte sportivele Ana Maria Brânză, Simona Alexandru, alături de craiovencele Anca Măroiu şi Iuliana Măceşeanu, care a obţinut anul trecut, tot la Plovdiv, titlul european, după ce a învins în finală Polonia cu scorul de 36-34.