6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMarian Oprea, aur la Sofia

Marian Oprea, aur la Sofia

Atletul Marian Oprea, deţinătorul medaliei de argint la Olimpiada de la Beijing, a reuşit să ocupe primul loc în proba de triplusalt, cu 17,31 metri, în cadrul reuniunii atletice de la Sofia, una dintre ultimele verificări înaintea CE de la Barcelona (27 iulie – 1 august), informează Agerpres. Locurile următoare au fost ocupate, la mare distanţă, de bulgarul Jivko Petkov – 16,26 metri şi namibianul Roger Nikanor Haitengi – 16,08 metri.

Două victorii frumoase le-au obţinut elevele lui Doru Roşca, Liliana Bărbulescu (CS Olimpic Craiova), la 800 de metri, cu 2’02"01/100, şi Cristina Vasiloiu (CS Olimpic Craiova), care a câştigat cursa de 3.000 de metri, în 9’41"86/100. Cătălin Câmpeanu (CS Olimpic Craiova) a reuşit să se claseze de două ori pe locul secund, la 100 de metri, în 10"65/100, după cehul Jan Veleba – 10"57/100, şi la 400 de metri, cu 46"72/100 (locul 1 a fost ocupat de Femi Oguoge, din Qatar, cu 46"46/100). Tot pe locul doi s-au situat Daniela Stanciu, la înălţime, cu 1,85 metri, la egalitate cu prima clasată, Venelina Veneva, din Bulgaria, şi Ionuţ Florin Enache, la 3.000 de metri, în 8’19"55/100, după marocanul El Mehdi El Yassini – 8’18"60/100. Adrian Vasile, la săritura în lungime, s-a clasat, de asemenea, pe locul doi, cu 7,68 metri, după chilianul Daniel Pineda – 7,70 metri.