12.3 C
Știri de ultima orăSportEventul pentru Petrolul Ţicleni

Eventul pentru Petrolul Ţicleni

După ce a câştigat campionatul judeţean de fotbal Gorj, Petrolul Ţicleni s-a impus şi în finala Cupei României Creativ, care a avut loc pe stadionul „Tineretului" din Rovinari, trecând în ultimul act de Unirea Cruşeţ cu scorul de 3-0. Fotbaliştii din Cruşeţ (locul 3) au disputat a patra finală consecutivă, însă au rămas cu un singur trofeu, experienţa acumulată în precedentele finale nefiindu-le de folos. Unirea a emis pretenţii doar în startul jocului, dar portarul Creţan a anulat pretenţiile de gol ale adversarilor cu câteva parade de efect. Cei de la Cruşeţ au cedat în finalul primei reprize, când Stamatescu, infiltrat prin centrul apărării, l-a lobat pe Pîrvan. În partea secundă, doar Petrolul a contat. Suliţă, un tânăr de perspectivă, a şutat necruţător în urma unei faze fixe bâlbâite de adversari, iar Stroe a îndeplinit o formalitate câteva minute mai târziu la o minge respinsă eronat, în faţă, de portarul Pîrvan. Petrolul Ţicleni a primit din partea preşedintelui Consiliului Judeţean Gorj, Ion Călinoiu, trofeul pentru câştigarea campionatului, precum şi Cupa României, iar din partea sponsorilor 700 de lei, în timp ce finalista Unirea Cruşeţ s-a ales şi ea cu un trofeu, cel pentru locul trei ocupat în campionat, dar şi cu 300 de lei.