Stadion „Moses Mabhida“, Durban, spectatori: 60.000.

A marcat: G. Fernandes (‘52)

Spania: Casillas – S. Ramos, Pique, Puyol, Capdevilla – Xavi, Busquets (‘61, Torres), Xabi Alonso – D. Silva (‘61, Navas), D. Villa, Iniesta (‘77, Pedro). Selecţioner: Vicente Del Bosque.

Elveţia: Benaglio – Lichstensteiner, Senderos (‘37, Von Bergen), Grichting, Ziegler – Barnetta (‘89, Eggimann), Huggel, Inler, G. Fernandes – Derdiyok (‘79, H. Yakin), Nkufo. Selecţioner: Ottmar Hitzfeld

A arbitrat: Howard Webb (Anglia).

Supranumită „Furia roşie", campioana Europei, Spania, avea toate atuurile înaintea partidei de ieri, cu Elveţia. Din 2008, selecţionata iberică a fost aproape de neînvins, pierzând un singur meci din 48. În ceea ce priveşte confruntările directe cu Elveţia, Spania a câştigat de 15 ori şi a înregistrat trei remize în cele 18 meciuri. Mai mult decât atât, Elveţia nu a putut beneficia ieri de aportul a doi dintre cei mai importanţi oameni ai săi, Alexander Frei şi Valon Behrami, nerecuperaţi total după accidentările suferite.

Trupa lui Ottmar Hitzfeld a ales să se apere supraaglomerat, în ofensivă mizând pe contraatacuri şi pe fazele fixe. Ibericii au avut doar două oportunităţi de a marca în prima repriză, care au fost irosite de Pique (‘24) şi de Villa (‘31), în timp ce în dreptul naţionalei din „Ţara cantoanelor" am remarcat lovitura liberă executată de Ziegler şi reţinută în doi timpi de Casillas (‘26).

Campioana Europei a început în forţă repriza secundă, însă cei care au deschis scorul au fost elveţienii, prin G. Fernandes, care a beneficiat de o greşeală colectivă a fundaşilor Pique şi Puyol, precum şi a portarului Casillas (‘52). După gol s-a jucat pe contre, Xabi Alonso (‘71) şi Derdiyok (‘74) au expediat balonul în bară, iar tabela a rămas „fixată" la 0-1.