3.9 C
Știri de ultima orăSportPandurii, al doilea succes în Antalya

Pandurii, al doilea succes în Antalya

Pandurii Târgu Jiu a învins, scor 2-1, gruparea NK Varteks, locul 11 în Croaţia, în cel de-al cincilea amical disputat de gorjeni în Antalya. Antrenorul Liviu Ciobotariu a intenţionat să testeze o singură formulă de echipă pe tot parcursul jocului, însă intenţiile sale au fost dejucate de accidentarea lui Novak Martinovic din debutul partidei. Martinovic a părăsit terenul în minutul 8, fiind înlocuit de Ghindeanu, fundaşul sârb acuzând dureri la muşchii inghinali fiind suspectat de întindere. Pandurii a început partida în formula: Stanca – Rusu, Martinovic, Chibulcutean, Cardoso – Lazic, Nalaţi, Păcurar, Vranjes – Stromajer, Kamara şi a dominat ostilităţile, croaţii încercând să înscrie numai pe contraatac sau din faze fixe. Bosniacul Vranjes, încercat ca mijlocaş stânga, a avut prima acţiune de poartă, în minutul 2, dar şutul său a fost imprecis. Stromajer (‘3) şi Păcurar (‘10) au ratat şi ei bune oportunităţi, slovenul ratând din doi metri. Croaţii au irosit două lovituri libere, la prima Stanca intervenind salvator ca şi în minutul 34, când portarul gorjenilor a respins un contraatac periculos. Vranjes a înscris în finalul primei părţi din pasa lui Păcurar, dar golul a fost anulat eronat de către asistent. Pandurii au deschis scorul în minutul 60 prin Kamara, ivorianul fiind servit de Cardoso şi l-au majorat în minutul 74 prin Stromajer, la prima sa reuşită în Antalya. NK Varteks a reuşit să reducă din diferenţă în finalul jocului, dintr-o lovitură liberă. Bilanţul pandurilor în stagiul turcesc este pozitiv, echipa lui Ciobotariu reuşind două remize, 0-0 cu SV Ried şi 1-1 cu NK Rudar Pljevlja, două victorii, 3-1 cu FC Zhetysu Taldykorgan şi 2-1 cu croaţii de la NK Varteks şi o înfrângere, 0-1 cu Amkar Perm. Ultimul joc în Turcia pentru echipa lui Liviu Ciobotariu are loc duminică, 7 februarie, cu formaţia GKS Piast Gliwice, locul 11în Polonia.