12.8 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOltencele, eliminate

Oltencele, eliminate

Echipa feminină de baschet SCM-CSS Craiova a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a fost depăşită de ICIM Arad cu scorul general de 117-110. După ce în tur, la Craiova, cele două formaţii încheiaseră la egalitate, scor 62-62, în returul „optimilor“, desfăşurat sâmbătă, la Arad, gazdele s-au impus cu 55-48 (14-4, 14-20, 6-8, 21-16). „A fost un început foarte rău pentru noi, după care fetele
şi-au revenit şi au luptat până în ultimul minut pentru calificare. Sunt mulţumit de evoluţie şi de angajament, dar am întâlnit o formaţie cu o apărare agresivă, deseori peste limita regulamentului. Până la urmă, a fost un test util pentru noi în vederea primului joc din a doua parte a campionatului, tot cu Arad“, a spus antrenorul de la SCM-CSS Craiova, Liviu Manea. Acesta a mizat la Arad pe jucătoarele: Taylor, Matthews (17p), Şipoş (4p), Tarţa (10), Mingo (7p). Au mai evoluat: Drake (2) şi Simionca (8).