16.5 C
marți, 14 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTricolorele atacă finala

Tricolorele atacă finala

Naţionala de handbal feminin a României şi-a îndeplinit obiectivul propus la Cupa Mondială din Danemarca, cel mai puternic turneu amical al anului. Elevele lui Radu Voina şi Vlad Caba au reuşit două succese în Grupa A a competiţiei şi şi-au asigurat accederea în faza semifinală de pe primul loc al clasamentului. Tricolorele vor evolua în penultimul act al Cupei Mondiale sâmbătă, contra Germaniei, partida urmând să aibă loc de la ora 15.15. În cealaltă semifinală, faţă în faţă se vor afla Danemarca şi Norvegia, în reeditarea finalei de anul trecut, câştigată clar de norvegience cu scorul de 30-18. Marea perdantă a acestei ediţii a Cupei Mondiale a fost Rusia, formaţie care, deşi a spulberat România, scor 35-25, a pierdut celelalte două partide, cu Suedia şi Danemarca. Româncele au întâlnit Germania în acest an de două ori, la Tubingen, şi şi-au împărţit victoriile în meciurile amicale. Tricolorele au câştigat prima dispută cu 29-27, dar au cedat-o clar pe cea de-a doua, scor 24-37. Germania ne-a învins şi la ediţia trecută a Cupei Mondiale, în faza grupelor, cu scorul de 34-24. Ultima întâlnire oficială dintre cele două naţionale a fost la Campionatul Mondial 2007 din Franţa, în finala mică, acolo unde nemţoaicele s-au impus dramatic, 36-35, meciul având nevoie de două reprize de prelungiri.