23.3 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCSM Vâlcea bagă a V-a

CSM Vâlcea bagă a V-a

CSM a învins cu 3-1, după prelungiri, formaţia Oltchim Vâlcea şi s-a calificat în faza a V-a a Cupei României. Echipa lui Alin Artimon a deschis scorul în minutul 20, Roşca fructificând un contraatac al trupei din Zăvoi. În minutul 65, „chimistul“ Preda a reuşit să egaleze cu un şut lobat peste portarul Rusandu, iar în minutul 88, Ciprian Popescu, de la Oltchim, a nimerit bara, meciul ajungând la prelungiri. Intrarea unor jucători precum Sergiu Popescu, Irinel Găman sau Roman a înviorat prestaţia echipei lui Artimon, care a pus stăpânire pe joc şi a înscris de două ori, evitând surpriza. Sg. Popescu (‘98) şi Roman (‘102) au marcat golurile, care au dus CSM Vâlcea în următoarea fază a competiţiei.
Meciurile etapei a V-a a Cupei României se vor disputa după următorul program: marţi – 8 septembrie: Gloria II Bistriţa – Cetate Suceava, Chimia Brazi – Tricolorul Breaza, Electrosid Titu – Dunărea Giurgiu, Dacia Mioveni – CSM Vâlcea, Minerul Mehedinţi – Fortuna Covaci, FC Zlatna – UTA Arad, Sănătatea Cluj – FCM Târgu Mureş, FC Zalău – FC Bihor; miercuri – 9 septembrie: FCM Bacău – FC Botoşani, Delta Tulcea – Farul Constanţa, Dunărea Galaţi – Gloria Buzău, Sportul Studenţesc – Dinamo II, Steaua II – CS Otopeni, Gaz Metan CFR Craiova – Drobeta Turnu Severin. Toate meciurile vor începe de la ora 16.30. Cele 14 câştigătoare ale acestei faze se vor califica în şaisprezecimile de finală ale competiţiei, la care vor participa şi cele 18 echipe din Liga I. Şaisprezecimile Cupei României vor avea loc pe 23 septembrie.