22.6 C
luni, 20 mai, 2024
Știri de ultima orăSportStagiu reuşit la Calafat

Stagiu reuşit la Calafat

Arbitrii de judo din Oltenia şi Muntenia au participat, pentru a treia oară consecutiv, la un stagiu de pregătire şi perfecţionare, desfăşurat la Calafat.
Timp de trei zile, cei peste 30 de participanţi au efectuat probe practice, iar secretarul Federaţiei Române de Judo, Ion Mălăescu, a ţinut un seminar.
Arbitrii au fost evaluaţi duminică, atunci când s-a desfăşurat Cupa Calafatului, competiţie la care au participat sportivi de la categoriile de vârstă U11, U13 şi U15, finalişti ai Cupei „Valahia“, iar pe lângă aceştia au mai fost invitaţi judoka bulgari, de la Vidin. Stagiul a fost organizat de Primăria Municipiului Calafat, în colaborare cu Direcţia pentru Sport a Judeţului Dolj, iar cel care s-a ocupat îndeaproape de buna desfăşurare a evenimentului a fost profesorul Alexandru Pop, de la clubul Independenţa din Calafat.