29 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportTineretul a pierdut cu Olanda

Tineretul a pierdut cu Olanda

Naţionala de handbal feminin a României a pierdut sâmbătă în faţa selecţionatei Olandei, scor 31-34 (15-16), în cel de-al doilea meci pe care l-a disputat în Grupa C a Campionatului European de tineret din Ungaria.
Jucătoarele din Ţara Lalelelor au dominat meciul de la început şi până la final.
La mijlocul primei reprize, avantajul olandezelor era deja de patru goluri, 10-6, însă româncele, antrenate de Alexandrina Soare, au reuşit revenirea la 15-16 până la pauză. Deşi au încercat să ţină aproape de Olanda, tricolorele n-au reuşit egalarea, astfel că, după ce în minutul 45 scorul era 23-21, în final tabela arăta 34-31 în favoarea olandezelor. Principalele marcatoare pentru echipa noastră au fost Pop (8), Molnar (7) şi Mărginean (6).
În primul meci, disputat vineri, România învinsese campioana en-titre, Danemarca, scor 27-25. În ultimul meci al Grupei C, disputat aseară, după închiderea ediţiei, tricolorele urma să întâlnească selecţionata Suediei, fiind obligate să câştige pentru a se califica în grupele principale, acolo unde merg doar primele două clasate în grupe. Echipele de pe locurile trei şi patru vor juca pentru clasarea pe locurile 9-16.
La ultima ediţie a CE Under 19 (2007), naţionala României a câştigat medalia de bronz, după Danemarca şi Spania.