19.5 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCanotorii, medaliaţi

Canotorii, medaliaţi

Sportivii români au câştigat o medalie de aur, una de argint şi una de bronz la Campionatele Mondiale de caiac-canoe pentru juniori de la Moscova (Rusia), turneu final în care s-a înregistrat o participare record, de 500 de sportivi, din 52 de ţări. Echipajul de canoe 4, format din Paul Pricop, Andrei Lifery, Adi Aureliu Grozuţa şi Cosmin Simion, a câştigat medalia de aur pe distanţa de 1.000 m, cu timpul de 3:36.738. Argintul a fost cucerit de canoe 2 (Vasile Cristian Mihai, Andrian Tudose), pe distanţa de 500 m, cu timpul de 1:44.515, cei doi canotori adjudecându-şi bronzul în proba de 1.000 m, cu timpul de 3:42.080.
Caiacul feminin de 4 (Bianca Pleşca, Alexandra Ciobanu, Cristina Berchiu, Irina Lauric) a ocupat locul patru pe distanţa de 500 m, alte clasări fiind locul cinci la C4 (Andrei Lifery, Andrian Tudose, Vasile Cristian Mihai, Paul Pricop) la 500 m, poziţia a şasea la K1 (Irina Lauric) – 1.000 m, locul şapte la C1 (Cosmin Simion) – 1.000 m, poziţia a opta la K2 (Bianca Pleşca şi Cristina Berchiu) – 1.000 m.