15.9 C
Știri de ultima orăSportCupa României cerne echipele

Cupa României cerne echipele

Singura echipă gorjeană care a reuşit să se califice în turul III al Cupei României este Minerul Mătăsari, care a dispus, pe teren propriu, de Jiul Rovinari la loviturile de departajare, scor 5-4. După expirarea timpului regulamentar, cele două grupări s-au aflat la egalitate, scor 1-1, Onuţ pentru gazde şi Stanciu pentru oaspeţi reuşind să marcheze. Jiul Rovinari şi-a asigurat serviciile fostului jucător de la Pandurii, Cătălin Trofin, acesta urmând să îndeplinească funcţia de antrenor secund. Altă echipă din Gorj aflată în competiţie, Ralbex Progresul Turcineşti, a ratat calificarea, fiind învinsă la Târgu Jiu cu 2-0 de formaţia Minerul Mehedinţi. Boboescu, din penalti, şi Drăcea au asigurat calificarea în turul III pentru formaţia pregătită de Flavius Stoican. La Craiova, CS Prometeu a dispus de FC Caracal cu 1-0, în timp Triumf Bârca a trecut de Progresul Corabia cu 3-2 după prelungiri, doljenii evitând penaltiurile după ce au marcat golul calificării în minutul 118. Faza următoare a Cupei României, la care vor participa cele 40 de câştigătoare ale jocurilor din faza a II-a, va avea loc sâmbătă, 8 august, de la ora 17.30.