10.6 C
Știri de ultima orăSportCSM Vâlcea, pe drumul cel bun

CSM Vâlcea, pe drumul cel bun

CSM Vâlcea a jucat o nouă partidă amicală, prima pe terenul mare din Zăvoi, învingând cu 3-1 colega de serie, FC Drobeta Turnu Severin, în faţa câtorva zeci de spectatori. Vâlcenii au început meciul foarte bine şi au deschis scorul încă din minutul 15, atunci când Răzvan Dobre a transformat o lovitură de la 11 metri scoasă de Iulică Popa. Elevii lui Alin Artimon au continuat să domine şi au majorat avantajul 12 minute mai târziu, de data aceasta rolurile inversându-se. Răzvan Dobre l-a servit ideal pe Iulică Popa, cel care a punctat fără probleme cu capul din interiorul careului mic. Prima repriză s-a terminat cu scorul de 3-0, Gârlă trecându-şi şi el numele pe lista marcatorilor după un şut de la 20 de metri, deviat de un adversar. Până la finalul primelor 45 de minute, oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri, Perianu reuşind să pareze mingea trimisă slab de Tobă.
În repriza secundă, ambii tehnicieni au făcut numeroase schimbări, iar jocul a scăzut în intensitate. La puţin timp de la reluare, Moutihno a nimerit bara transversală, iar FC Drobeta a marcat golul de onoare după o lovitură liberă excelent executată de Alexandru Radu. „Cred că suntem pe drumul cel bun. Ne aflăm undeva la 80 la sută din potenţial, iar până la debutul sezonului oficial sperăm să mai creştem. Sunt mulţumit de modul în care au jucat băieţii astăzi, de disciplina tactică şi de angajament. De asemenea, mă bucură faptul că de această dată am fructificat mai multe din ocaziile pe care le-am avut, faţă de meciurile trecute, când am ratat foarte mult“, a declarat antrenorul Alin Artimon. Tehnicianul vâlcenilor a folosit următoarea echipă de start: Perianu – Pasăre, Dinu, Vişa, Goge – I. Popa, Gârlă, Sg. Popescu, Dobre – Boroiban, Roman. Pe parcursul întâlnirii au mai evoluat: Rusandu, Dandea, Pârvu, Onofrei, Băltăţeanu, Găman, Vasile, Negruţ. Pentru vâlceni, următoarea partidă amicală va avea loc sâmbătă, în deplasare, la Chiajna, contra formaţiei Concordia.