15.6 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFără surprize în Europa League

Fără surprize în Europa League

Cele mai multe dintre favorite sunt ca şi calificate în turul al treilea preliminar, în urma rezultatelor înregistrate în prima manşă a turului al doilea.

În prima manşă a turului al doilea preliminar al Ligii Europa nu s-au înregistrat surprize. Favoritele au reuşit să se impună, ba chiar să ia o opţiune serioasă pentru calificarea în faza următoare, sau, în cel mai rău caz, au remizat în deplasare, fapt care le menţine cu şanse mari la accederea în turul trei.
Metalurg Doneţk, a doua echipă din oraşul minier, unde activează şi formaţia lui Mircea Lucescu, Şahtior, s-a impus pe teren propriu, cu 3-0, în faţa bieloruşilor de la Ripo Minsk. După câteva ocazii ratate, ucrainenii au punctat de două ori în finalul primei reprize, în minutele 35 şi 42, prin Mguni, respectiv Mkhitaryan. În partea secundă, Godin a dus scorul la 3-0.
Suedezii de la Helsinborg sunt şi ei ca şi calificaţi în turul al treilea, după victoria cu 2-1 înregistrată pe terenul georgienilor de la Zestafoni. Golul victoriei nordicilor a fost marcat de veteranul Henrik Larsson în minutul 89.

Formaţiile din Chişinău, fără gol marcat

Cele două echipe din Chişinău care participă în turul al doilea preliminar al Ligii Europa, Dacia şi Zimbru, nu au reuşit să marcheze nici un gol în meciurile pe care le-au jucat joi seară. Dacia Chişinău a pierdut cu 2-0 întâlnirea disputată pe terenul slovacilor de la MSK Zilina, după ce până la pauză moldovenii reuşiseră să păstreze tabela intactă. În schimb, Zimbru Chişinău a terminat la egalitate, 0-0, pe teren propriu, cu portughezii de la Pacos Ferreira. Nici a treia formaţie din Republica Moldova, Iskra Stali, nu a reuşit să înscrie pe terenul bulgarilor de la Varna, gazdele impunându-se cu 1-0.
Galatasaray Istanbul nu a reuşit decât un egal, scor 1-1, pe terenul formaţiei Tobol Kostanay, din Kazahstan, dar are în continuare prima şansă la calificare. Turcii au fost luaţi prin surprindere în minutul 2, când kazahii au deschis scorul prin Zhumaskaliev. Galata a egalat în minutul 58, prin Milan Baros, şi a rămas în inferioritate numerică un sfert de oră mai târziu, când a fost eliminat Erdem pentru cumul de cartonaşe galbene.

Ungurii au cedat
la Bucureşti

Singura formaţie din România care şi-a început parcursul european în turul doi preliminar a fost Steaua, care a dispus pe teren propriu de Ujpest Budapesta, cu 2-0. Echipa antrenată de Bergodi a început bine meciul şi a ţinut-o pe Ujpest în propria jumătate, dar nu a reuşit să fructifice cele câteva şanse de gol pe care le-a avut. În minutul 42, bucureştenii au rămas în inferioritate, după ce grecul Kapetanos a fost eliminat. Elevii lui Cristiano Bergodi au reuşit să marcheze de două ori în partea secundă, prin Surdu (‘46) şi Bogdan Stancu (‘72), şi sunt în proporţie de 90 la sută calificaţi. Returul acestor întâlniri din preliminariile Ligii Europa se va disputa pe 23 iulie.

Europa League, turul doi preliminar

Iată rezultatele înregistrate joi seară, contând pentru prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Europa: Zestafoni (Georgia) – Helsinborg (Suedia) 1-2, Kumanovo (Macedonia) – Slaven Belupo (Croaţia) 0-4, Novopolotsk (Belarus) – Gent (Belgia) 2-1, Flamurtari (Albania) – Motherwell (Scoţia) 1-0, MSK Zilina (Slovenia) – Dacia Chişinău (Moldova) 2-0, Dinamo Minsk (Belarus) – Tromso (Norvegia) 0-0, Honka (Finlanda) – Bangor (Ţara Galilor) 2-0, Liepajas (Letonia) – Dinamo Tbilisi (Georgia) 2-1, Sevojno (Serbia) – Kaunas (Lituania) 0-0, M. Doneţk (Ucraina) – Ripo Minsk (Belarus) 3-0, Tobol (Kazahtan) – Galatasaray (Turcia) 1-1, Zimbru Chişinău (Republica Moldova) – Pacos Fereira (Portugalia) 0-0, Skonto Riga (Letonia) – Derry City (Irlanda) 1-1, Anorthosis (Cipru) – Petrovac (Muntenegru) 2-1, Yehuda Tel Aviv (Israel) – Dinaburg (Letonia) 4-0, Varna (Bularia) – Iskra Stali (Republica Moldova) 1-0, Elfsborg (Suedia) – Haladas (Ungaria) 3-0, Sigma Olomouc (Cehia) – Fram (Islanda) 1-1, Rosenborg (Norvegia) – Karabah (Azerbaidjan) 0-0, Suduva (Lituania) – Randers (Danemarca) 0-1, Vetra (Lituania) – HJK Helsinki (Finlanda) 0-1, Rapid Viena (Austria) – Vllaznia (Albania) 5-0, Sturm Graz (Austria) – Siroki Brijeg (Bosnia) 2-1, Aalborg (Danemarca) – Slavia Sarajevo (Bosnia) 0-0, FC Basel (Elveţia) – Santa Coloma (Andorra) 3-0, Omonia (Cipru) – HB Torshavn (Feroe) 4-0, Steaua – Ujpest (Ungaria) 2-0, Differdange (Luxemburg) – NK Rijeka (Croaţia) 1-0, Legia Varşovia (Polonia) – Olimpi Rustavi (Georgia) 3-0, Nova Gorica (Slovenia) – FC Lahti (Finlanda) 1-0, Rudar Velenje (Slovenia) – Steaua Roşie Belgrad (Serbia) 0-1, FC Brondby (Danemarca) – Flora Tallin (Estonia) 0-1, FC Sarajevo (Bosnia) – Spartak Trnava (Slovenia) 1-0, Falkirk (Scoţia) – Vaduz (Lichtenstein) 1-0, Juvenes (San Marino) – Polonia Varşovia (Polonia) 0-1, NAC Breda (Olanda) – Gandzasar (Armenia) 6-0, St. Patricks (Irlanda) – La Valleta (Malta) 1-1, KR Reykjavik (Islanda) – Larissa (Grecia) 2-0.