17.3 C
vineri, 7 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportTinerii „stejari“, în ultimul act al CE

Tinerii „stejari“, în ultimul act al CE

Selecţionata de rugbi a României s-a calificat în finala Campionatului European Under 21, după ce a învins în semifinalele disputate la Madrid formaţia Portugaliei, cu scorul de 31-15 (14-8). După ce a făcut scor în sferturile de finală, cu Suedia, scor 86-10, reprezentativa noastră a condus Portugalia cu 7-0 şi 14-8, la pauză, iar apoi s-a desprins în partea secundă la 21-8, 31-8, scorul final fiind 31-15. Punctele echipei noastre au fost reuşite de Sergiu Ursache – două eseuri, Ionel Munteanu – un eseu, Mihai Beldean – un eseu, Nicu Ignea – o lovitură de penalitate şi patru transformări.

România a aliniat următoarea echipă: Alexandru Brăileanu, Gabriel Sibiceanu, Gabriel Navrea, Adrian Udroiu, Alexandru Vâlcu, Alexandru Mitu, Florin Rusu, Sergiu Ursache, Valentin Ivan, Nicu Ignea, Georgel Cătuna, Viorel Zamfir, Ionel Cazan, Radu Ilie, Ionuţ Florea. Au mai jucat: Ionel Munteanu, Mihai Beldean, Marian Pânzaru, Florin Enache, Răducu Zaharia, Mihăiţă Zainea, Alex Vărzanu.

În finala turneului final, tinerii „stejari" vor întâlni echipa similară a Georgiei, partida fiind programată mâine, de la ora 18.45.