22.3 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAsesoft a relansat semifinala

Asesoft a relansat semifinala

Campioana României la baschet masculin, CSU Asesoft Ploieşti, a reuşit miercuri seară prima victorie în faţa celor de la CSU Atlassib Sibiu, scor 117-67 (41-24, 15-14, 27-16, 34-13), în semifinalele play-off-ului Diviziei A, iar scorul general a devenit 2-1 pentru sibieni. Această fază a competiţiei se dispută după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Aflaţi într-o situaţie în care victoria era obligatorie, baschetbaliştii ploieşteni nu au cedat presiunii şi au dominat pe tot parcursul meciului. Dacă la pauză diferenţa era de 18 puncte, în sfertul trei aceasta s-a mărit la 29 de puncte, graţie jocului excelent din ofensiva elevilor lui Arnautovic. Sibienii au cedat în totalitate în ultimul sfert, permiţându-le gazdelor să se distanţeze la 50 de puncte pe tabelă, consfinţind o victorie de moral, importantă în vederea meciului patru ce va avea loc în Sala „Transilvania" din Sibiu, duminică, începând cu ora 19.00.