9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBölöni atacă titlul în Belgia

Bölöni atacă titlul în Belgia

Tehnicianul român Ladislau Bölöni se luptă în continuare pentru a câştiga titlul de campion al Belgiei, împreună cu formaţia pe care o pregăteşte, Standard Liege. Echipa din Liege a câştigat sâmbătă, cu scorul de 4-1, meciul cu KV Mechelen, din etapa a 31-a a primei divizii belgiene, şi se menţine pe poziţia secundă, la egalitate de puncte cu lidera Anderlecht Bruxelles. Golurile lui Standard Liege au fost marcate în prima repriză de Defour (‘13), Milan Jovanovic (‘20, ‘36) şi Benteke (‘29), în timp ce oaspeţii au redus din handicap prin autogolul lui Mikulic, din minutul 76.
La rândul său, Anderlecht Bruxelles a învins pe teren propriu, cu 4-0, pe FCV Dender, prin golurile marcate de De Sutter (‘38, ‘42), Wasilewski (‘39) şi Chatelle (‘76).
După 31 de etape, RSC Anderlecht conduce în clasament, cu 70 de puncte, fiind urmată de Standard Liege, cu 70 de puncte, şi de Club Brugge, cu 56 de puncte.