13.7 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPancu şi Mărgăritescu, învinşi în Rusia

Pancu şi Mărgăritescu, învinşi în Rusia

Mijlocaşii români Daniel Pancu şi Andrei Mărgăritescu au fost titulari în partida pe care echipa la care sunt legitimaţi, Terek Groznîi, a pierdut-o sâmbătă, cu 1-2, pe teren propriu, cu campioana en-titre Rubin Kazan, în etapa a patra din campionatul Rusiei. Andrei Mărgăritescu a evoluat pe întreaga durată a meciului şi a încasat un cartonaş galben în minutul 76, iar Daniel Pancu a fost, de asemenea, titular, fiind înlocuit în minutul 81. Celălalt jucător român din lotul lui Terek, Florentin Petre, nu a fost convocat din cauza problemelor medicale. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 19, prin Serghei Semak, şi l-au majorat în minutul 21, graţie reuşitei lui Alejandro Dominguez, în timp ce pentru gazde a punctat Şamil Lakialov în cel de-al doilea minut de prelungire a partidei. În urma acestui rezultat, Terek Groznîi a coborât pe locul cinci în clasament, cu şapte puncte, în timp ce Rubin Kazan a acumulat opt puncte şi a urcat pe poziţia a treia. Tot în runda a patra, lidera Krylya Sovetov Samara a învins-o, cu 3-0, pe Kimki, în timp ce ocupanta locului secund, Dinamo Moscova, a trecut, cu 1-0, de Rostov. De asemenea, FC Moscova a trecut pe teren propriu de concitadina Spartak, cu 3-1, iar Kuban Krasnodar a încheiat la egalitate disputa cu Tom Tomsk, scor 0-0.