12.3 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTămîrjan şi Chelaru, în finala de individual compus

Tămîrjan şi Chelaru, în finala de individual compus

Două gimnaste române şi-au asigurat prezenţa în ultimul act la proba de individual compus, restul spor-tivelor noastre având evoluţii modeste la competiţia de la Milano.

Gimnastele Anamaria Tămîrjan şi Diana Chelaru au reuşit să se califice în finală la individual compus, după ce s-au clasat pe locurile doi, respectiv 15 în concursul de calificări de la Campionatele Europene de la Milano.

Anamaria Tămîrjan a obţinut un total de 57.275 de puncte (14.650 la sărituri, 13.900 la paralele, 14.525 la bârnă şi 14.200 la sol), fiind devansată în clasamentul general doar de rusoaica Semenova Ksenia, cu 57.625 de puncte. La rândul său, Diana Chelaru s-a clasat pe locul 15, cu un total de 54.750 de puncte (14.450 la sărituri, 13.700 la paralele, 13.050 la bârnă şi 13.550 la sol).

Altă gimnastă română, Gabriela Drăgoi, a concurat doar la paralele şi bârnă, obţinând aceeaşi notă, 14.350. O surpriză neplăcută a oferit-o Sandra Izbaşa, care a luat notă mică la bârnă (13.075), dar a „crescut" la sol, unde a primit 14.475.

Cu o medie de 13.675, Diana Chelaru va fi a treia rezervă în concursul pe aparate, în finala de la sărituri, iar Gabriela Drăgoi, prima rezervă în finala de la paralele, cu nota 14.350.

Greul abia începe

În finala de la bârnă vor concura Anamaria Tămîrjan, care a fost a doua calificată, cu nota 14.525, şi Gabriela Drăgoi (locul 6), cu nota 14.350. Cu 13.075, Sandra Izbaşa a ratat calificarea în finala de la bârnă, fiind doar pe locul 28. Ea îşi va putea lua însă revanşa în finala de la sol, în care s-a calificat de pe locul secund, cu nota 14.475. Tot la sol va concura şi Anamaria Tămîrjan, care a obţinut în calificări 14.200 (locul 5).

Conform programului oficial, joi seară au avut loc concursul de calificări feminin pentru individual compus şi finalele pe aparate, iar vineri a fost programat cel similar masculin.

Sâmbătă are loc competiţia la individual compus, atât la feminin, cât şi la masculin, iar duminică, finalele pe aparate (feminin şi masculin).

Obiectivul delegaţiei României la CE de la Milano este obţinerea a una-două medalii, precum şi două clasări pe locurile 4-6.