21.7 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportContra a fost titular la Getafe

Contra a fost titular la Getafe

Cosmin Contra a jucat la Getafe 90 de minute în partida pe care echipa sa a câştigat-o cu 2-1 pe teren propriu în faţa formaţiei Recreativo Huelva, din etapa a 28-a a campionatului Spaniei. Fundaşul român s-a remarcat şi la câteva acţiuni ofensive ale echipei sale. Ambele goluri ale lui Getafe au fost marcate de Soldado (‘64, ‘66), în timp ce pentru oaspeţi a punctat Maidana (‘46). După această victorie, echipa lui Contra a urcat pe locul al 13-lea în clasament.
Alt jucător român, Laszlo Sepsi, a fost rezervă la partida pe care echipa sa, Santander, a pierdut-o cu scorul de 1-0 pe teren propriu în faţa Valenciei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Mata în minutul 78. Santander ocupă locul al zecelea în clasament după disputarea acestui meci.
Scorul etapei a 28-a l-a realizat FC Barcelona, care a zdrobit-o pe teren propriu pe Malaga, în faţa căreia s-a impus cu 6-0. Golurile catalanilor au fost înscrise de Xavi (‘19), Messi (‘25), Henry (‘32), Eto’o (‘44, ‘56) şi Dani Alves (‘51). În urma acestui rezultat, FC Barcelona a acumulat 69 de puncte şi menţine distanţa de şase puncte faţă de rivala Real Madrid. Aceasta din urmă a câştigat cu 3-0 meciul disputat pe stadionul „Santiago Bernabeu“ cu Almeria, prin golurile marcate de Marcelo (‘23) şi  Huntelaar (‘52, ‘65).
Alte rezultate înregistrate în etapa a 28-a a Primerei Division:  Numancia – Sporting Gijon 2-1 (J. Barkero ‘ 43 – penalti, Goiria ‘56 / Barral ‘46), Osasuna – Espanyol 1-0 (Nekounam ‘90),  Deportivo La Coruna – Betis Sevilla 1-1 (Verdu ‘59 / Garcia ‘32), Mallorca – Atletico Madrid 2-0 (Aduriz ‘24, Castro ‘90).