17.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportContra nu a reuşit s-o salveze pe Getafe

Contra nu a reuşit s-o salveze pe Getafe

„Guriţă“ a intrat pe teren în minutul 56 al partidei cu Malaga, la scorul de 2-0 pentru adversari, însă golul înscris de el a fost insuficient pentru a recupera handicapul.

Fundaşul român Cosmin Contra a marcat duminică unicul gol al echipei sale, Getafe, în meciul pierdut pe teren propriu, scor 1-2, în faţa formaţiei Malaga, în etapa a 26-a a campionatului Spaniei. „Guriţă“ a început partida din postura de rezervă şi a intrat pe teren în minutul 56. El a înscris în minutul 74 şi a mai avut două şanse de gol în ultimele minute de joc. Golurile echipei câştigătoare au fost marcate de Eliseu (‘30) şi Baha (‘47).
Într-o altă partidă disputată duminică în runda a 26-a a Primerei Division, echipa la care este legitimat fundaşul român Laszlo Sepsi, Racing Santander, a fost învinsă în deplasare de Deportivo La Coruna, cu 5-3. Fostul fundaş al Gloriei Bistriţa a fost rezervă.

Barcelona şi-a mărit avansul

Lidera Primerei Division, FC Barcelona, a câştigat în etapa a 26-a, cu 2-0, meciul disputat pe teren propriu în compania echipei Athletic Bilbao, distanţându-se la şase puncte de principala sa urmăritoare, Real Madrid. Pentru Barca au marcat Burgos (‘17) şi Lionel Messi (‘31, din penalti).
În partida de pe „Nou Camp“, căpitanul lui FC Barcelona, Carles Puyol, a suferit o entorsă la glezna stângă şi va rata meciul de miercuri cu Olympique Lyon, din manşa secundă a optimilor Ligii Campionilor. Fundaşul, care are 30 de ani, s-a accidentat în minutul 90 al întâlnirii în urma unui duel cu mijlocaşul Gabilondo. Puyol a fost ulterior înlocuit de Josep Guardiola şi, potrivit staff-ului medical al grupării catalane, va lipsi de pe gazon aproximativ trei săptămâni.

Real Madrid pierde din viteză

Într-o altă confruntare din runda a 26-a a primei ligi spaniole, Real Madrid a remizat pe teren propriu cu Atletico Madrid, scor 1-1. În urma acestui rezultat, formaţia pregătită de Juande Ramos, care ar fi avut ocazia să bifeze cel de-al 11 succes consecutiv în campionat, a rămas la şase puncte în spatele liderei FC Barcelona.
Antrenorul lui Real Madrid, Juande Ramos, a opinat că atât echipa sa, cât şi rivala Atletico puteau obţine victoria în acest meci. Ramos a adăugat că „galacticii“ pot recupera hadicapul de şase puncte care îi desparte de „extratereştrii“ catalani.
„Aveam nevoie de toate cele trei puncte pentru a continua seria rezultatelor pozitive. Am întâlnit un adversar incomod, care ne-a pus mari probleme pe contraatac. Am văzut o partidă deschisă, pe care ambele formaţii o puteau câştiga. Am decis să-i înlocuiesc pe Raul şi pe Guti, deoarece am vrut să avem mai multă prospeţime fizică în cea de-a doua repriză, dar şi pentru că marţi (astăzi – n.r.) vom avea un meci decisiv contra lui Liverpool, în Liga Campionilor“, a afirmat tehnicianul grupării madrilene.
Ramos s-a declarat optimist referitor la şansele Realului de a câştiga campionatul la finalul sezonului, deşi rivala FC Barcelona şi-a mărit la şase puncte avansul din clasament.
„Am fost capabili ca, în doar câteva săptămâni, să recuperăm un handicap mai mare, aşa că nu văd de ce nu am putea spera în continuare la titlu. Mai sunt 12 etape de disputat şi orice se poate întâmpla până la finalul stagiunii“, a spus Ramos.

Primera Division, etapa a 26-a

Rezultate înregistrate în etapa a 26-a a Primerei Division: Numancia – Valencia 2-1 (Aranda ‘41, Barkero ‘52 / Vicente ‘9), La Coruna – Santander 5-3 ( Juan Rodriguez ‘25, Riki ‘51, ‘60, Lafita ‘58, Verdi ‘67 / Pereira ‘1, Zigic ‘32, Berrocal ‘79), Huelva – Valladolid 2-3 (Colunga ‘25-penalti, Camuias ‘87 / Sesma ‘7, Goitom ‘21, ‘48), Osasuna – Gijon 1-2 (Nekounam ‘28-penalti / Barral ‘8, Diego Castro ‘18), Mallorca – Betis 3-3 (Castro ‘71, ‘82, Webi ‘74 / Mark Gonzalez ‘26, Mehmet Aurelio ‘29, Arzu ‘68), FC Barcelona – Athletic Bilbao 2-0 (Busquets ‘18, Messi ‘32-penalti), Real Madrid – Atletico Madrid 1-1 (Huntelaar ‘57 / Forlan ‘38), Villarreal – Espanol 1-0 (Fuentes ‘20), Sevilla – Almeria 2-1 (Kanoute ‘5, Renato ‘62 / Negredo ‘71-penalti), Getafe – Malaga 1-2 (Contra ‘74 / Eliseu ‘31, Baha ‘45).
Clasament: 1. FC Barcelona 63 de puncte; 2. Real Madrid 57; 3. Sevilla 50; 4. Villarreal 45; 5. Malaga 42; 6. Deportivo La Coruna 42; 7. Atletico Madrid 40; 8. Valencia 39; 9. Real Valladolid 36; 10. UD Almeria 31; 11. Athletic Bilbao 31; 12. Racing Santander 30; 13. Sporting Gijon 30; 14. Recreativo Huelva 29; 15. Getafe 28; 16. Betis Sevilla 28; 17. RCD Mallorca 28; 18. Osasuna 25; 19. Numancia 23; 20. Espanyol 21.