30.6 C
luni, 10 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportGănănău, „recidivist“

Gănănău, „recidivist“

Sportivul gorjean Petrişor Gănănău, legitimat la CS Pandurii Târgu Jiu, a câştigat Cupa României la box pentru seniori, în limitele categoriei 91 kg, după două victorii prin abandon şi una la puncte în faţa lui Adrian Poputea. „Petrişor a făcut spectacol în finală, şi-a trimis adversarul de trei ori la podea. A fost cel mai frumos meci al galei“, a afirmat maestrul Ninel Geica. Alţi doi boxeri de la CS Pandurii au urcat pe podiumul competiţiei disputate la Iaşi, Adrian Motorga la +91 kg şi Veronel Tărău, la 60 kg obţinând medaliile de bronz. Geică susţine însă că lui Tărău i-a fost furată victoria în semifinale, sportivul său meritând să se califice în finala Cupei României. „Veronel a făcut un turneu foarte bun. A făcut trei meciuri extraordinare, dar în semifinale ne-au făcut… Nu se poate aşa ceva“, a răbufnit Geică. Şi Constantin Lupşoiu, legitimat la CS Minerul Jilţ Mătăsari, a câştigat medalia de bronz, acesta cedând prin neprezentare în semifinale în faţa stelistului Iulian Stan.