21.7 C
duminică, 9 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportS-au impus la scor

S-au impus la scor

Baschetbalistele de la SCM-CSSU Craiova au câştigat, miercuri, fără probleme, partida din deplasare cu formaţia Olimpia Bucureşti, impunându-se cu scorul de 86-59, într-un joc din cadrul rundei a 17-a din Divizia A.
Cea mai bună jucătoare din lotul oltean a fost Cristina Ciocan. Fundaşul naţionalei de baschet a României a evoluat 30 de minute, reuşind un „double-double“: a înscris 23 de puncte, trecându-şi în cont alte 17 recuperări (7 ofensive, 10 defensive). Elevele lui Liviu Manea au câştigat primele trei sferturi, 20-10, 21-16 şi 27-11, iar pe ultimul l-au cedat cu 22-18. Având în vedere că echipa sa întâlnea un adversar mai accesibil, care a obţinut doar două victorii în acest sezon, antrenorul craiovean a rulat aproape întreg lotul deplasat în Capitală. SCM-U a început partida în formula: A. Ştefan (17 puncte), Ciocan (23), A. Cutaş (6), Chirilă (9), C. Cutaş (7). Pe parcurs au mai intrat: Selişteanu, Haas, Lungu (11), Gligă (11) şi Bonciog (2). În runda viitoare,  oltencele, locul 10 în clasament, primesc vizita formaţiei Rapid CFR Marfă Bucureşti.