27.6 C
marți, 11 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportRaul a egalat recordul lui Di Stefano

Raul a egalat recordul lui Di Stefano

Raul Gonzalez, căpitanul formaţiei Real Madrid, a deschis scorul în partida pe care echipa sa a câştigat-o pe terenul Numanciei, cu 2-0, şi a ajuns la golul cu numărul 307 în tricoul grupării madrilene, egalând astfel recordul fostului atacant argentinian Alfredo Di Stefano. Atacantul, de 31 de ani, a punctat pentru Real la trei minute după pauză, pentru ca mijlocaşul olandez Arjen Robben să închidă tabela în minutul 56.
În urma acestei performanţe, Raul a ajuns 214 goluri în Primera Division şi la 307 reuşite în toate competiţiile pentru gruparea de pe Bernabeu, egalând astfel recordul all-time de goluri al fostului mare atacant al anilor 50’-60’, Alfredo Di Stefano. Graţie succesului de pe terenul Numanciei, Real a ajuns la cea de-a şasea victorie consecutivă în campionat, unde ocupă locul doi, la nouă puncte în spatele liderului FC Barcelona, care are însă un meci mai puţin disputat. Tot sâmbătă, în cadrul etapei a 21-a din Primera Division, Athletic Bilbao a învins pe teren propriu pe Malaga, scor 3-2.