11.7 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportPompierii olteni au bătut poliţiştii bucureşteni

Pompierii olteni au bătut poliţiştii bucureşteni

Echipa ISU Oltenia a învins categoric, scor 3-0, formaţia AS Poliţia Bucureşti, în finala Cupei MIRA la fotbal, ediţia a XIII-a, dispută care a avut loc miercuri, pe stadionul „Dinamo“. Golurile pompierilor au fost marcate de A. Luţă (’35, ’42) şi N. Luţă (’51). Antrenorii Paul Răducan şi Victor Şişoe au introdus în teren următoarea formaţie: Poenaru M. (’46, Băluţă) – Fl. Mihai, Sandu, Şerban, Creţu – Corcoveanu (’65, Diţă), Chiliman, Bică (’65, Chiva), Florescu (’46, N. Luţă) –     A. Luţă, Ştefănescu (’60, B. Răducan).
Pe parcursul acestei ediţii a Cupei MIRA la fotbal, pentru ISU Oltenia au mai evoluat:     C. Beldeanu, Stamin, I. Rotaru, E. Enache, Poenaru, Grecu, Ghiţă, Ov. Vancea şi I. Gae, aceştia fiind supervizaţi de col. Liviu Răducan, col. Petre Stănăşel şi lt. col. Constantin Florea.
Premierea câştigătorilor finalei de la Bucureşti a fost făcută de multipla campioană olimpică, chestor Elisabeta Lipă. Pompierii de la ISU Oltenia au câştigat Cupa MIRA a doua oară consecutiv, iar anul viitor îşi propun aceeaşi performanţă, pentru a păstra trofeul în Bănie.