16.4 C
vineri, 24 mai, 2024
Știri de ultima orăSportDică a marcat pentru Catania

Dică a marcat pentru Catania

Mijlocaşul român Nicolae Dică a marcat un gol pentru Catania în meciul câştigat cu 4-0 în faţa formaţiei Padova, în prima manşă a turului patru al Cupei Italiei.
Românul a fost integralist şi a deschis scorul în minutul 24, printr-o lovitură de cap, iar în minutul 30 a pasat decisiv la reuşita lui Morimoto. Celelalte două goluri ale gazdelor au fost înscrise de Sabato (’62) şi Morimoto (’89). Partida retur se va disputa pe 2 octombrie, la Padova. În cazul în care se va califica în optimile de finală, Catania va întâlni pe Juventus Torino.
 Şi Cosmin Moţi a fost integralist la AC Siena în meciul cu Empoli, pierdut cu 2-0, pe teren propriu, în aceeaşi fază a Cupei Italiei. Golurile oaspeţilor au fost marcate de Lodi, în minutele 76, din penalti, şi 90. Celălalt român care activează la AC Siena, Paul Codrea, nu a fost convocat pentru acest joc.