Au marcat: Panucci ’17 / Culio ’27, ’49.
AS Roma: Doni – Cicinho, Cassetti, Panucci (Loria ’47), Riise (Totti ’52) – De Rossi, Aquilani – Taddei (Montella  ’78), Baptista, Tonetto – Vucinici. Antrenor: Luciano Spalletti.
CFR Cluj: Stăncioiu – Tony, Cadu, De Sousa, Perreira – Dani, Mureşan – Dubarbier (Panin ’89), Trică (Peralta ’67), Culio – Kone. Antrenor: Maurizio Trombetta.
Cartonaşe galbene: Cicinho / Pereira, Peralta.
Au arbitrat: I. Baskakov – T. Kalugin, A. Averianov (toţi din Rusia).

Tehnicianul care l-a înlocuit pe banca feroviarilor pe Ioan Andone a obţinut cu campioana României, CFR Cluj, o victorie istorică în fieful vicecampioanei Italiei, AS Roma.

Campioana României, CFR Cluj, a debutat cu o victorie în Liga Campionilor, învingând, marţi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia italiană AS Roma, în prima etapă a Grupei A. Tehnicianul, care l-a înlocuit pe banca feroviarilor pe Ioan Andone, a reuşit să „citească“ tactica vicecampioanei Italiei şi să o contracareze, trupa lui Spaletti jucând după cum le-a cântat Trombetta. Ca urmare, sfertfinalista Ligii Campionilor în ultimele două sezoane a căzut de la mare înălţime, înregistrând una din cele mai umilitoare înfrângeri în cupele europene din istoria sa.
Chiar dacă s-a aflat la primul său meci în cea mai importantă competiţie fotbalistică europeană intercluburi, CFR Cluj a avut o evoluţie de excepţie şi a obţinut o victorie meritată. AS Roma a fost într-o pasă proastă, greşind incredibil de mult şi a încheiat meciul în fluierăturile suporterilor săi, şocaţi de această înfrângere inexplicabilă.

Experienţa nu a contat

Unsprezece dintre fotbaliştii echipei CFR Cluj au debutat marţi seară, pe „Stadio Olimpico“, în Liga Campionilor: Stăncioiu, Tony, Galiassi, Cadu, Pereira, Gabi Mureşan, Dani, Culio, Dubarbier, Peralta şi Panin. Singurii jucători care au mai evoluat în Liga Campionilor sunt Trică şi Yousuf Kone. Românul a jucat trei meciuri în competiţia europeană din sezonul 2001/2002, când era legitimat la Steaua, în timp ce ivorianul Kone a evoluat cu Rosenborg în Liga Campionilor, bifând zece partide.
Trupa lui Spalletti a avut atuul experienţei în cupele europene, însă nu a ştiut să-l folosească, acuzând şi absenţele titularilor Juan, Mexes, Perotta şi Pizzarro, în timp ce De Rossi şi Totti, care au revenit după accidentări, nu au fost în cea mai bună formă.

Trică a pasat, Culio a marcat

AS Roma a deschis scorul în minutul 17, prin Cristian Panucci. De Rossi l-a deposedat pe Culio, a centrat, iar Panucci a profitat de ieşirea greşită a lui Stăncioiu şi a marcat cu capul din apropiere. Juan Culio a restabilit egalitatea în minutul 27, când a marcat cu un şut de la 16 metri, după o pasă de efect, cu călcâiul, a lui Trică. Acelaşi Juan Culio a marcat pentru 2-1 în minutul 49. Trică a centrat de pe partea dreaptă, Cassetti a respins, însă Culio a interceptat mingea la 12 metri, lateral stânga, şi a şutat din voleu la colţul lung. Cele două echipe şi-au mai trecut în cont câte o bară, prin muntenegreanul Mirko Vucinic (’10) şi, respectiv, Peralta (’70).
În runda următoare a Grupei A a Ligii Campionilor, care este programată pe 1 octombrie, se vor desfăşura meciurile CFR Cluj – Chelsea şi Girondins Bordeaux – AS Roma.

Liga Campionilor, faza grupelor
Rezultatele înregistrate în partidele disputate marţi, în prima etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor: Grupa A: Chelsea (Anglia) – Girondins Bordeaux (Franţa) 4-0 (Lampard ’14, J. Cole ’30, Malouda ’82, Anelka ’90+2), AS Roma (Italia) – CFR Cluj (România) 1-2 (Panucci ’17 / Juan Culio ’27, ’49). Grupa B: Panathinaikos (Grecia) – Internazionale Milano (Italia) 0-2 (Mancini ’27, Adriano ’85), Werder Bremen (Germania) – Anorthosis Famagusta (Cipru) 0-0. Grupa C: FC Basel (Elveţia) – Şahtior Doneţk (Ucraina) 1-2 (Abraham ’90+3 / Fernandinho ’25, Jadson ’45+1), FC Barcelona (Spania) – Sporting Lisabona (Portugalia) 3-1 (Marquez ’21, Eto’o ’60-penalti, Xavi ’87 / Tonel ’72). Grupa D: PSV Eindhoven (Olanda) – Atletico Madrid (Spania) 0-3 (Aguero ‘9, ’36, Maniche ’54), Olympique Marseille (Franţa) – Liverpool (Anglia) 1-2 (Cana ’23 / Gerrard ’26, ’32-penalti).