25.5 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportPrometeu, obiectiv atins

Prometeu, obiectiv atins

După ce anul trecut a ratat la mustaţă accederea în Liga a III-a, de data aceasta, CS Prometeu şi-a îndeplinit obiectivul, „pompierii“ pregătiţi de Paul Răducan trecând fără probleme de barajul de promovare. La Drăgăşani, craiovenii s-au impus cu 3-0 în faţa campioanei judeţului Olt, Ştiinţa Dăneasa, după ce la pauză conduceau deja cu 2-0, prin golurile lui A. Luţă (’16) şi N. Luţă (’26). Cel dintâi a reuşit dubla în ultimele minute de joc, închizând tabela, bucuria golului aducându-i al doilea cartonaş galben şi, implicit, eliminarea. În minutul 70, Nelu Luţă irosise şansa unei duble, ratând un penalti obţinut de Cătălin Beldeanu.
CS Prometeu a evoluat în următoarea formulă: M. Poenaru – Enache, Sandu, Rotaru, A. Matei – Stamin, Chiliman, A. Poenaru, C. Beldeanu – N. Luţă, A. Luţă. Au mai jucat: Corcoveanu, B. Răducan şi Fl. Mihai. Craiovenii au fost încurajaţi la Drăgăşani de aproape 200 de suporteri. În alt meci de baraj, reprezentanta judeţului Mehedinţi a ratat pentru al treilea an consecutiv promovarea. La Motru, Victoria Devesel a fost învinsă cu 1-0 de Dacia Orăştie (Hunedoara), prin golul marcat de Timofte, în minutul 55.