marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportJiul Rovinari, în Liga a III-a

Jiul Rovinari, în Liga a III-a

La Craiova s-a desemnat altă echipă olteană care din sezonul viitor va evolua în eşalonul trei.
Pe stadionul „Electroputere“, campioana judeţului Vâlcea, Hidroelectra, a dat piept cu reprezentanta Gorjului, Jiul Rovinari, câştig de cauză având ultima. Jiul s-a impus cu 5-0, dar după un meci cu cântec, vâlcenii terminând partida cu trei oameni mai puţin, dintre care doi au fost portarii. În minutul zece, goalkeeper-ul Cârstina l-a faultat în afara careului pe Şoşoi, din postura de ultim apărător, iar centralul Colţescu l-a eliminat fără ezitare. Însă, nici al doilea portar de la Hidroelectra, Udeanu, nu a avut mai mult noroc. Acelaşi Şoşoi s-a jucat cu apărarea vâlceană, iar Udeanu nu a avut decât varianta faultului, arbitrul indicând punctul cu var, dar şi eliminare. Rămaşi fără portar, vâlcenii l-au trimis între buturi pe mijlocaşul Harapu, dar Bălţescu nu a ratat penaltiul, punctând pentru 1-0 (’25). Până la timpul de odihnă, scorul a devenit 3-0, marcatori Drăgătoiu şi Trufulea. În pauză, Cârstina l-a lovit cu piciorul în cap pe portarul gorjenilor, Voinea, care timp de cinci minute a fost inconştient. La reluare, Hidroelectra a mai primit o lovitură, Pufu fiind eliminat pentru fault din spate (’55), dar ultimele două goluri ale Jiului au venit abia pe final, autori Asan şi Roman.