16.5 C
duminică, 5 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRepetiţie reuşită pentru Oltchim

Repetiţie reuşită pentru Oltchim

Oltchim Râmnicu Vâlcea nu a avut mari probleme în deplasarea de la Baia Mare, acolo unde a făcut instrucţie cu HCM din localitate. Gazdele au reuşit să ţină pasul cu galacticele antrenate de Gheorghe Tadici doar în primul sfert de oră, după care campioana en-titre a României şi-a intrat în mână şi a zburdat pe teren. Cu Adina Meiroşu şi Ionela Gâlcă Stanca în zi de graţie, Oltchim a rezolvat problema celor două puncte puse în joc încă de la pauză, atunci când conducea cu 21 – 12. Chimistele au apăsat pe acceleraţie şi în partea a doua a întâlnirii, îndemnate de pe margine de Gheorghe Tadici, au continuat să-şi mărească avansul pe tabela de marcaj şi au câştigat în final la o diferenţă care ne scuteşte de prea multe comentarii, 22 – 41. Pentru Oltchim au marcat: Meiroşu – 8, Gîlcă – 7, Ivan – 5, Vădineanu – 5, Ţăcălie – 4, Beşe – 3, Manea – 3, Lecuşanu – 3, Ardean-Elisei – 2, Gatzel – 1. Oltchim a făcut o ultimă repetiţie reuşită înainte de „finala Ligii Naţionale“ şi mai are nevoie de un succes la minimum două goluri diferenţă în faţa Rulmentului Braşov pentru a-şi trece în cont al 14-lea titlu naţional din istoria clubului. Rulmentul va juca astăzi, la Braşov, de la ora 17.15 (în direct pe Sport.ro), meciul retur din finala Cupei Cupelor, în compania formaţiei norvegiene Larvik. În tur, nordicele s-au impus la o diferenţă de patru goluri, scor 25-21.