23.4 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportIonuţ Vădeanu a luat trofeul

Ionuţ Vădeanu a luat trofeul

Aproximativ 150 de atleţi doljeni au participat weekendul trecut la Memorialul „Mihai Nistor“, competiţie organizată la stadionul „Ion Oblemenco“ de DSJ Dolj, CSM Craiova şi Asociaţia Judeţeană pentru Atletism, în onoarea fostului antrenor de atletism craiovean. Clasamentele au fost întocmite pe baza punctelor obţinute de sportivi la probele la care au luat startul, conform unor bareme prestabilite. Câştigătorul trofeului a fost Ionuţ Vădeanu, de la CSM Craiova, cu timpul de 51:44 în proba de 400 m garduri. Cel mai bun rezultat la feminin l-a obţinut Aida Adamescu (LPS-CSM Craiova), la săritura în înălţime, cu 1,70 m. La tineret feminin, s-a impus Adela Bătrânu (CSM Craiova), aceasta luând startul în proba de 400 m. Cel mai bun junior I din concurs a fost Cristi Goiceanu (CSM-LPS). Câştigătorii de la juniori II au fost Cezar Bobolicioiu (CSM-LPS) – 800 m şi Raluca Dumitru (CSM-LPS) – 400 m garduri, iar la juniorii III s-au impus Ene Roxana (LPS) – 100 m şi Andrei Bîrlan (CSM) – săritura în înălţime. „Domnul Nistor a descoperit mulţi sportivi, printre care şi pe mine. De aceea ţin neapărat ca acest memorial să aibă loc an de an“, a spus antrenoarea Cristieana Cojocaru-Matei. Sportivii care au urcat pe podium au fost premiaţi cu diplome, cupe şi articole de vestimentaţie de la o firmă cunoscută. Paralel cu Memorialul „Mihai Nistor“ s-a desfăşurat şi prima ediţie a Memorialului „Eugeniu Ştefănescu“, în cinstea fostului conducător al CSM şi CS Olimpic Sport Craiova. Concursul a constat într-o singură probă, 3.000 m, şi a fost câştigat de Elena Antoci, atletă legitimată la Steaua, dar care se pregăteşte în Bănie sub comanda lui Eleodor Roşca.