Cazan (1 eseu), Munteanu (1 e), Lemnaru (1 e), Nichita (1 e), Georgescu (4 transformări) / Chrysander Botha (3 e), Shawn Kaizemi (1 e), Jacques Nell (3 t).
România: I. Florea – I. Puişoru, V. Zamfir, I. Cazan, M. Lemnaru – A. Georgescu, V. Ivan – B. Petreanu, Al. Beldean, Al. Mitu – Al. Vîlcu, C. Munteanu – V. Bădălicescu, Ed. Marinca, P. Zapan. Antrenori: Ad. Costache, C. Vlad, V. Năstase.
Namibia: R. Herridge – Ch. Botha, W. Smit, Myburgh, R. Roberts – J. Nell, De Koe – M. Titus , T. Forbes, H. Kasera – M. Blom, Van Neel – J. Coetzee, G. Loubser, K. Myburgh. Antrenor: Jerome Paarwater.
Cartonaşe galbene: Mitu, Nichita, Vâlcu.
Cartonaş roşu: Renaud van Neel.
A arbitrat: Javier Mancuso.
Judecători de margine: Gustavo Gerbasi, Ucha Narimanidze.

Rugbiştii români au început cursa pentru câştigarea turneului final din Chile.

Naţionala de rugbi U20 a României a învins ieri, scor 28-26, reprezentativa Namibiei, în primul meci la Campionatul Mondial din Chile, şi a obţinut şi punctul bonus. Prima repriză a fost cât se poate de disputată, românii dominând graţie forţei înaintării, iar Namibia încercând să-şi pună în valoare viteza. „Stejarii“ au marcat repede, prin Cazan (’2) şi Georgescu, ce a transformat pentru 7-0 (’4). În replică, namibienii au avut zece minute de forcing, care le-a adus două încercări consecutive, doar una transformată, scorul devenind 7-12 (’28). Până la pauză, românii au mai punctat de două ori, prin Munteanu (eseu) şi Georgescu (transformare), ducând scorul la 14-12.
În partea a doua a întâlnirii, Namibia a început bine, reuşind după şapte minute un eseu la centru, pe care l-a şi transformat, preluând conducerea, cu 14-19. La doar două minute, Mitu a văzut cartonaş galben şi România a rămas în 14 oameni, fapt speculat de adversari, care au înscris alt eseu şi scorul era 14-26. Aproape de jumătatea reprizei a doua, Namibia a primit un cartonaş roşu şi a rămas toată partida în inferioritate. Cu 15 oameni din nou în teren, România s-a aruncat în atac şi a reuşit să întoarcă soarta jocului, punctele fiind semnate de Lemnaru (eseu), Georgescu (2 transformări) şi Nichita (eseu), stabilind scorul final la 28-26.
Namibia a făcut un gest urât în finalul confruntării. Antrenorul Jerome Paarwater l-a introdus în teren pe jucătorul eliminat cu roşu, încercând o schimbare, după ce acesta şi-a dat jos de pe cap un bandaj pe care îl purta. Arbitrul a sesizat şi a dictat penalitate pentru România la acea fază, trimiţându-l iaraşi pe bancă.

„Am subestimat echipa Namibiei“

La sfârşitul partidei cu Namibia, căpitanul echipei de tineret a României, Ionel Cazan, a spus că „stejarii“ şi-au tratat de sus adversarii şi acest lucru putea să-i coste, dar nu şi-a făcut probleme în privinţa victoriei.
„Am subestimat gruparea Namibiei şi de aceea ne-a trebuit ceva timp ca să ne reorganizăm şi să învingem. A fost şi foarte cald, iar pe teren devenise sufocant, iar asta ne-a pus ceva probleme. Sunt foarte fericit că am reuşit să câştigăm. Nu m-am gândit nici măcar o secundă că vom pierde“, a afirmat Ionel Cazan.
Pentru tinerii „stejari“ urmează o scurtă perioadă de respiro, următorul meci din Grupa A fiind programat mâine, de la ora 21.00, cu Cook Islands. Tot în faza grupei, România va  mai întâlni echipa gazdă (Chile) pe 23 aprilie, de la ora 23.00. Obiectivul naţionalei de rugbi U20 a României este locul întâi şi promovarea în prima divizie.
Iată rezultatele înregistrate în prima etapă din faza grupelor: România – Namibia 28-26, Chile – Cook Islands 33-10 (Grupa A); Georgia – Jamaica 90-3, Uruguay – Coreea 67-8 (Grupa B).