24 C
miercuri, 22 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRoxana Ene, campioană naţională

Roxana Ene, campioană naţională

Două dintre atletele de la LPS „Petrache Trişcu“, din Craiova, au urcat pe podium la finala campionatului naţional de atletism în sală, categoria de vârstă copii, concurs desfăşurat în Complexul Naţional „Lia Manoliu“ din Bucureşti.
Roxana Ene a reuşit să se impună în întrecerea feminină, devenind campioană naţională. Sportiva craioveană a fost urmată pe podium de colega sa de şcoală, Andreea Cojocaru. Interesant este că, la faza anterioară a competiţiei, cele două atlete au ocupat aceleaşi poziţii. Eugenia Ene, mama noii campioane, Roxana Ene, a vorbit ieri despre performanţa fiicei sale: „A fost un concurs dificil, pentru că sunt copii încă şi nu sunt obişnuiţi cu emoţiile competiţiilor importante. Au fost foarte mulţi participanţi, iar întrecerea a fost stresantă. Roxana a concurat în probele de 60 m plat, săritura în lungime şi 600 m, acumulând 2.427 de puncte, în timp ce Roxana Cojocaru, sportivă antrenată de Mateo Paraschiv, a acumulat 2.367 de puncte, concurând în probele de lungime, 60 m garduri şi 600 m.