marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportLyon a pierdut derbiul cu Marseille

Lyon a pierdut derbiul cu Marseille

Fiind învinsă pe „Velodrome“, lidera şi campioana en-titre a Franţei are un avans de doar şase puncte faţă de principala sa urmăritoare, Girondins Bordeaux.

În derbiul etapei a 32-a a primei ligi franceze, Olympique Marseille a înfrânt acasă, cu 3-1, pe campioana en-titre, Olympique Lyon. Înaintea acestei runde, lyonezii erau lideri, cu un avans de nouă puncte faţă de următoarea clasată, Girondins Bordeaux, şi au abordat relaxat disputa de pe „Velodrome“.
Fotbaliştii grupării din Marseille au profitat de acest lucru şi, dând dovadă de pragmatism, au fructificat toate ocaziile avute.
În minutul 26, Olympique Marseille a schimbat tabela, după ce Nasri l-a lansat în adâncime pe Cisse (foto), care l-a executat fără milă pe portarul Gregory Coupet.
După numai două minute, marseillezii au profitat de şocul pe care l-a resimţit Olympique Lyon şi au majorat diferenţa, datorită golului înscris de Niang, care a catapultat sub transversală mingea primită de la Cisse.
Rezultatul la pauză a fost însă 2-1, după ce, în minutele de prelungire ale primei reprize, căpitanul lui Marseille, Cana, a greşit la o lovitură liberă şi a trimis mingea în propria poartă. La acest scor, Lyon putea să spere, mai ales că, în următorul minut al prelungirilor primului mitan, Juninho l-a pus la grea încercare pe Mandanda, care a respins în corner mingea expediată din lovitură liberă de către mijlocaşul brazilian.
Mandanda a avut o prestaţie excelentă şi în debutul reprizei secunde, când a intervenit salvator în faţa lui Ben Arfa, în minutul 48. După şutul expediat de Juninho peste poarta adversă, din lovitură liberă, Niang a reuşit să înscrie pentru 3-1, cu o lovitură de cap, după cornerul executat de Cheyrou.
În ciuda victoriei de pe „Velodrome“, Olympique Marseille a rămas pe locul al patrulea în ierarhia primei ligi franceze, având cu trei puncte mai puţin decât ocupanta ultimei poziţii a podiumului, Nancy. În runda a 32-a, aceasta a afundat-o şi mai rău pe PSG în subsolul clasamentului, învingând cu 1-0, după golul marcat de Fortune, cu o lovitură de cap, la jumătatea celei de-a doua reprize.

Ligue 1, etapa a 32-a
Rezultate înregistrate: Rennes – Bordeaux 0-2, St-Étienne – Le Mans 4-1, Strasbourg – Monaco 0-2, Toulouse – Lorient 0-0, Auxerre – Sochaux 0-1, Caen – Valenciennes 1-0, Lens – Metz 1-1, Nice – Lille 0-0, Nancy – PSG 1-0, Marseille – Lyon 3-1.
Clasament: 1. Olympique Lyon 67; 2. Girondins Bordeaux 61; 3. Nancy-Lorraine 55; 4. Olympique Marseille 52; 5. OGC Nice 44; 6. Stade Rennais 44; 7. Le Mans 44; 8. OSC Lille 43; 9. Saint-Étienne 43; 10. FC Lorient 43; 11. SM Caen 43; 12. Valenciennes 41; 13. FC Sochaux 41; 14. AS Monaco 40; 15. AJ Auxerre 40; 16. RC Lens 35; 17. Toulouse 35; 18. Paris Saint-Germain 35; 19. RC Strasbourg 35; 20. FC Metz 18.