22.9 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSchumacher, debut la motociclism

Schumacher, debut la motociclism

Fostul campion mondial de Formula 1, Michael Schumacher, a debutat ca motociclist cu un loc patru în cursa KTM, disputată la Misano (Italia) şi câştigată de italianul Andrea Padovani. Acesta a reuşit şi cel mai bun timp al circuitului – 1 m 49 s 508/1000. „Schumi“ a afirmat că se va dedica, în mod constant, curselor moto: „Mă amuză această întrecere, dar nu am proiecte pe termen lung şi nu ştiu până unde voi ajunge“.
Tot la motociclism, dar la clasa Moto GP, Dani Pedrosa a câştigat cursa desfăşurată pe circuitul său de casă, în faţa a 130.000 de fani, primind trofeul din partea regelui Spaniei. Pe poziţia a doua s-a clasat italianul Valentino Rossi (Fiat Yamaha B – 45 m 38,004 s), iar pe trei, spaniolul Jorge Lorenzo (Fiat Yamaha Team M – 45 m 39,460 s).
La 250 cmc, pilotul Mika Kallio (KTM) a obţinut o victorie spectaculoasă şi, în acelaşi timp, surprinzătoare în MP al Spaniei, succesul finlandezului venind în urma unui accident între piloţii din faţa sa, Marco Simoncelli şi Alvaro Bautista ieşind din cursă în ultimul tur. Pe poziţia a doua s-a clasat Mattia Pasini (Aprilia, +4,277 s), iar pe trei, Yuki Takahashi (Honda, +4,287s).
La 125 cmc, Simone Corsi (Aprilia) a câştigat a doua sa cursă din carieră, obţinând victoria după ce a dominat în MP al Spaniei. Podiumul a fost completat de Terol (Aprilia, +3,206 s) şi Smith (Aprilia, +4,986 s).