6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBayern s-a chinuit cu 1860 München

Bayern s-a chinuit cu 1860 München

Bayern München a transpirat serios pentru a se califica în semifinalele Cupei Germaniei. Bavarezii, lideri în Bundesliga, au învins greu, la limită, cu 1-0, după prelungiri, în partida cu TSV 1860 München, echipă care activează în liga secundă. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 0-0, iar Ribery a reuşit golul victoriei în minutul 120, când toată lumea se gândea la loviturile de departajare. Bayern a jucat în inferioritate din minutul 84, când a fost eliminat atacantul italian Luca Toni. Antrenorul bavarezilor, Ottmar Hitzfeld, a declarat după meci că echipa sa a meritat victoria, chiar dacă a reuşit golul în ultimul minut de joc. Partida s-a disputat pe stadionul lui Bayern, „Allianz Arena“.

Tot în faza sferturilor de finală, VfL Wolfsburg a câştigat cu 2-1 meciul cu Hamburg, prin golurile reuşite de Grafite (’17, din penalti) şi Marcelinho (‘109). Pentru Hamburg a înscris Van der Vaart (’70). În semifinale s-au mai calificat, marţi, Borussia Dortmund şi Carl Zeiss Jena. Semifinalele se vor disputa pe 18 şi 19 martie, iar finala este programată pe 19 aprilie, la Berlin.