14 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTeixeira nu a ghicit formula

Teixeira nu a ghicit formula

În ciuda transferurilor făcute în pauza competiţională, echipa Pandurii nu a reuşit să îşi îmbunătăţească jocul, elevii lui Joaquin Teixeira pierzând acasă, cu 3-1, prima bătălie din acest an. În faţa a peste 7.000 de spectatori, Poli Timişoara a înscris în minutul 25 prin Gigel Bucur, apoi acelaşi fotbalist a ratat şansa majorării scorului, trăgând în portarul Mingote. Gorjenii au trimis şi ei mingea în poartă în minutul 32 prin Arrieta, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Repriza secundă a început prost pentru gorjeni. În minutul 50, Abiodun a evitat ofsaidul, l-a driblat pe Mingote, apoi a înscris în poarta goală.
Jocul a curs în favoarea bănăţenilor, care în minutul 61 au nimerit transversala prin Milhazes. Patru minute mai târziu, Borbely l-a învins şi el pe Mingote cu un şut de la 30 de metri. Golul lui Alexandru Piţurcă (’68) a reaprins speranţele pandurilor, prea târziu însă pentru a asista la o răsturnare de scor, chiar dacă gorjenii şi-au mai trecut în cont câteva ocazii. Echipa Pandurii a evoluat în formula: Mingote – Ad. Rusu, Anilton (’46, Wandeir), Chibulcutean – Vasilache, Soares (’57, Nunes), Fl. Stângă, Grecu – D. Orac, Arrieta, Jessui (’54, Al. Piţurcă).