16.2 C
Știri de ultima orăSportA apărat trei penaltiuri în patru zile

A apărat trei penaltiuri în patru zile

Tim Wiese, portarul echipei germane Werder Bremen, a apărat miercuri seară două penaltiuri în partida Werder Bremen – Sporting Braga 3-0, din prima manşă a 16-imilor Cupei UEFA, după ce mai salvase o lovitură de la 11 metri şi duminică, în derbi-ul cu Bayern München din Bundesliga.

Portarul german a apărat mai întâi un penalti executat de Roland Linz în minutul 10, apoi Wiese a recidivat în minutul 39, când a parat lovitura de pedeapsă executată de Jorginho. Werder Bremen s-a impus cu scorul de 3-0, prin golurile reuşite de Naldo (‘4), Daniel Jensen (’27) şi Hugo Almeida (’90-penalti). Portarul german reuşise să apere o lovitură de la 11 metri şi duminică, în derbi-ul din campionat cu Bayern München, scor 1-1, penalti executat de atacantul italian al bavarezilor, Luca Toni.