20.6 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportLyon, încă un pas greşit

Lyon, încă un pas greşit

Olympique Lyon nu-şi revine după înfrângerea usturătoare cu 3-0 suferită miercuri la Barcelona, în Liga Campionilor. Campioana en-titre a Franţei nu a reuşit să o învingă duminică pe Lille, cu care a terminat la egalitate, scor 1-1, în etapa a noua din Ligue 1. Oaspeţii au deschis scorul, pe „Stade Gerland“, prin Bastos, care a punctat în minutul 17, iar lyonezii au egalat în repriza a doua prin Govou (’58). Cu 16 puncte, Lyon ocupă locul al patrulea în clasament.
O evoluţie remarcabilă a avut Girodins Bordeaux, învingătoare cu 2-0 pe terenul lui Paris Saint Germain. Micoud (’10) şi Bellion (’47) au marcat golurile formaţiei antrenate de fostul internaţional Laurent Blanc. Bordeaux ocupă locul al doilea în clasament, la trei puncte distanţă de surprinzătoarea lideră Nancy. În cel de-al treilea meci jucat duminică în runda a noua, Sochaux s-a impus cu 2-0 la Rennes, prin golurile marcate de Dalmat (’37) şi Isabey (’58). Următoarea etapă a campionatului Franţei, a 10-a, se va juca pe 5, 6 şi 7 octombrie, până atunci echipele din Hexagon urmând să evolueze în Cupa Ligii Franţei şi în competiţiile europene.