16.7 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOlanda, la un pas de dezastru

Olanda, la un pas de dezastru

Echipa lui Van Basten s-a impus greu în Albania, graţie reuşitei lui Van Nistelrooy din minutul 90+1. Olandezii sunt acum la egalitate de puncte cu România.

Un gol marcat de Ruud van Nistelrooy la Tirana a adus Olanda la egalitate de puncte cu România în Grupa G a preliminariilor Campionatului European. Elevii lui Marco van Basten s-au impus cu 1-0 în Albania, acolo unde toată lumea se aştepta la o victorie lejeră a „portocalei mecanice“. După ce, în urmă cu câteva zile, Olanda se impusese cu 2-0 în faţa unei echipe mai bine cotate, Bulgaria, la Tirana olandezii au făcut un meci prost, nereuşind decât rareori să deschidă defensiva pe două linii a albanezilor. Gazdele au avut şi un gol anulat, olandezul Melchiot trimiţând balonul în propria poartă. Până la golul din finalul meciului, Wesley Sneijder şi Van Persie au irosit cele mai importante şanse de a marca ale oaspeţilor. Cu trei minute înainte de sfârşitul partidei, gazdele au rămas în inferioritate, după ce Cana a fost eliminat. Olanda nu a scăpat ocazia şi s-a năpustit cu aproape toţi jucătorii asupra careului de 16 metri al gazdelor şi, în minutul 90+1, Giovanni van Bronckhorst a aruncat o minge în careu de pe partea dreaptă, iar Van Nistelrooy a trimis în plasă.

Presa olandeză consideră nemeritată victoria echipei lui Van Basten

Cotidianul sportiv Voetbal International a scris că Olanda a fost norocoasă după ce a înscris golul victoriei în prelungirile partidei de la Tirana. „O singură ocazie a avut Van Nistelrooy. A fost de ajuns pentru un succes de care era mare nevoie, dar un succes nemeritat. Olanda a jucat foarte prost. Albania a arătat mai multă agresivitate, a avut ocazii mai periculoase, în vreme ce Olanda a practicat un joc prostesc. Nu a fost văzută nici o idee clară de joc, în ofensivă“, a scris Voetbal International.
„Am învins. Pffffff!“, a titrat Het Parool, care a scris: „La fel ca în Slovenia, golul victoriei a venit în momentul în care ne resemnaserăm deja cu remiza. Această victorie miraculoasă a căzut ca din cer. Trebuie să îi mulţumim şi arbitrului Mike Rilez, care a anulat autogolul lui Mario Melchiot“.
Şi ziariştii de la Algemeen Dagblad au fost de părere că arbitrul a anulat eronat autogolul lui Melchiot.

Bulgaria a învins la pas echipa Luxemburgului

Ca şi Olanda, Bulgaria şi-a trecut în cont, miercuri seară, trei puncte. Vecinii de la sud de Dunăre s-au impus pe teren propriu cu scorul de 3-0 în faţa singurei echipe fără nici un punct din Grupa G, Luxemburg. Golurile bulgarilor au fost marcate de Dimitar Berbatov  (’27, ’28) şi Martin Petrov (’54 pen.) În alt meci din grupa României, Slovenia a învins în faţa propriilor suporteri naţionala Belarusului cu scorul de 1-0, graţie reuşitei lui Lavric din minutul 3.

Rezultatele înregistrate în preliminariile Euro 2008

Grupa A: Kazahstan – Belgia 2-2, Finlanda – Polonia 0-0, Portugalia – Serbia 1-1. Clasament: 1. Polonia 21, 2. Finlanda 19, 3. Portugalia 17, 4. Serbia 16, 5. Belgia 11, 6. Armenia 8, 7. Kazahstan 7, 8. Azerbaidjan 5.
Grupa B: Lituania – Insulele Feroe 2-1, Ucraina – Italia 1-2, Franţa – Scoţia 0-1. Clasament: 1. Scoţia 21, 2. Italia 20, 3. Franţa 19, 4. Ucraina 13, 5. Lituania 10, 6. Georgia 7, 7. Insulele Feroe 0.
Grupa C: Norvegia – Grecia 2-2, Turcia – Ungaria 3-0, Bosnia-Herţegovina – Moldova 0-1. Clasament: 1. Grecia 19, 2. Norvegia 17, 3. Turcia 17, 4. Bosnia-Herţegovina 13, 5. Ungaria 9, 6. Malta 5, 7. Moldova 5.
Grupa D:  Slovacia – Ţara Galilor 2-5,  Cipru – San Marino 3-0, Cehia – Irlanda 1-0. Clasament: 1. Germania 22, 2. Cehia 20, 3. Irlanda 14, 4. Slovacia 10, 5. Ţara Galilor 10, 6. Cipru 10, 7. San Marino 0.
Grupa E:  Andorra – Croaţia 0-6, Macedonia – Estonia 1-1, Anglia – Rusia 3-0. Clasament: 1. Croaţia 23, 2. Anglia 20, 3. Rusia 18, 4. Israel 17, 5. Macedonia 8, 6. Estonia 4, 7. Andorra 0.
Grupa F: Danemarca – Liechtenstein 4-0, Islanda – Irlanda de Nord 2-1, Spania – Letonia 2-0. Clasament: 1. Spania 19, 2. Suedia 17, 3. Irlanda de Nord 16, 4. Danemarca 15, 5. Islanda 8, 6. Letonia 6, 7. Liechtenstein 4.
Grupa G: Albania – Olanda 0-1, Slovenia – Belarus 1-0, Bulgaria – Luxemburg 3-0. Clasament: 1. România 20, 2. Olanda 20, 3. Bulgaria 18, 4. Slovenia 10. 5. Albania 9, 6. Belarus 7, 7. Luxemburg 0.