30 C
luni, 3 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportOltenii, medaliaţi

Oltenii, medaliaţi

Sportivii de la CSM – LPS „Petrache Trişcu“ din Craiova au urcat pe podium la Campionatul Naţional de alergare pe şosea, desfăşurat duminică, la Zalău. Craiovenii au obţinut patru medalii, două de aur, una de argint şi una de bronz. Alin Florea a devenit campion naţional la juniori I, încheind cursa de 20 de kilometri într-o oră, şapte minute şi 42 de secunde. Pe locul trei, la individual, s-a clasat Mădălin Ionescu, care a intrat în posesia bronzului. Cei doi împreună cu Ciprian Chiriac şi Viorel Croitoru au obţinut titlul naţional în întrecerea pe echipe.
În întrecerea seniorilor, Marius Ionescu a intrat în posesia medaliei de argint, încheind cursa într-o oră, trei minute şi 25 de secunde. Şi sportivii de la CS Pandurii Târgu Jiu au câştigat trei medalii de argint şi una de bronz. La feminin, echipa compusă din Georgiana Dragotoiu, Elena Moagă, Izabela Românaş şi Elena Obreja s-a clasat pe locul III la senioare şi pe locul II la tineret, primele trei atlete urmând să participe pe 15 septembrie la Campionatele Mondiale de Cros din Elveţia, sub îndrumarea antrenorului Ion Bură. Georgiana Dragotoiu a obţinut la competiţia de la Zalău un timp de 1:14,59, cu şapte minute mai bun decât anul trecut, competitiv şi în concursurile internaţionale. Atleţii pregătiţi de Viorica Dima au câştigat două medalii de argint, la individual juniori, prin Claudiu Călugăru şi echipa de tineret, compusă din Florin Popescu, Marinel Filip, Claudiu Călugăru şi Gabriel Gorun.