6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBrandao l-a salvat pe Lucescu

Brandao l-a salvat pe Lucescu

Echipa pregătită de românul Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a ajuns din nou în grupele Ligii Campionilor, după ce a eliminat, cu emoţii, formaţia austriacă FC Salzburg, condusă de pe bancă de celebrul Giovanni Trapattoni. Ucrainenii s-au impus cu scorul de 3-1 pe teren propriu, în manşa a doua a turului trei preliminar, golul care a echivalat cu calificarea fiind marcat în minutul 86 de Brandao. În tur, austriceii se impuseseră cu 1-0. Meciul de la Doneţk a început cum nu se poate mai prost pentru echipa lui Lucescu, Salzburg deschizând scorul în minutul 5, prin Remo Meyer, care a înscris cu o lovitură de cap. În acel moment, Şahtior era obligată să marcheze trei goluri. Gazdele au reuşit să egaleze repede, în minutul 9, prin Cristiano Lucarelli, jucător adus pentru nouă milioane de euro, italianul beneficiind de o pasă excelentă a lui Oleksandr Gladkiy. Şahtior a atacat apoi continuu poarta oaspeţilor şi şi-a creat câteva ocazii clare, lăsând totodată spaţii mari în defensivă, de care Salzburg nu a ştiut să profite. În ultimul sfert de oră, Mircea Lucescu a făcut două schimbări care s-au dovedit foarte inspirate, introducându-i în teren pe Castillo şi Brandao. În minutul 79, Cristiano Lucarelli a obţinut o lovitură de la 11 metri, care a fost transformată de Castillo. Golul de 3-1, care a însemnat calificarea lui Şahtior în grupele Ligii Campionilor, a fost marcat de brazilianul Brandao, la capătul unei acţiuni începute de Igor Duljaj şi continuate de românul Răzvan Raţ, care a rămas în teren pe toată durata partidei.