16.7 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportŞtiinţa, pusă la zid de Pandurii

Ştiinţa, pusă la zid de Pandurii

Universitatea a arătat aseară mai degrabă ca o echipă de pluton, nu ca una capabilă să joace în cupele europene.

În faţa unui stadion arhiplin – peste 10.000 de spectatori – pe lângă temperaturile atmosferice ridicate, 36 de grade, pe teren s-au încălzit, treptat, şi spiritele jucătorilor lui Neagoe şi Cioroianu, jucându-se, pe alocuri, bărbăteşte, cum se spune. Cioroianu a început meciul într-un 4-4-2, din care au lipsit, surprinzător, căpitanul Dorel Stoica şi Wobay. Mercenarii deghizaţi în panduri, cum i-a numit pe gazde, cu drăgălăşenie, un confrate, au început bine meciul, irosind câteva oportunităţi prin L. Mihai (’4), Păcurar (’29), L. Mihai (’31), defensiva Craiovei fiind la post. Gazdele ar fi putut deschide scorul în minutul 36 când, la un corner, Ilie Iordache şi Alex Piţurcă au ratat succesiv în faţa buturilor lui Bornescu. Craiova a jucat în această parte a meciului haotic, ca să-l plagiem pe comentatorul TV de ieri, n-a reuşit să-l deranjeze pe Guso cu nici un şut pe spaţiul porţii, doar Fl. Costea, la capătul unei acţiuni personale, a dat unele emoţii gazdelor (’39).

Repriza a doua a început alert, cu faze fierbinţi la ambele porţi: Iordache, la un atac al lui Ciucă, cade în careu, dar Al. Tudor apreciază că jucătorul gazdelor ar fi simulat, avertizându-l cu un galben (’54), apoi, peste trei minute, la cealaltă poartă, Fl. Costea trimite în bară. Universitea este mai determinată în teren, dar elevii lui Cioroianu nu găsesc breşe în defensiva gazdelor. Stadionul din Târgu Jiu explodează în minutul 73: Păcurar a executat o lovitură liberă în stilul lui Dorel Stoica şi balonul, deviat de zidul Craiovei, îl păcăleşte pe Bornescu, 1-0. Neagoe, inspirat, îl trimite în teren pe slovenul Jaka Stromajer şi acesta îşi face un debut fericit la Pandurii: la o lovitură liberă executată de Djakpa, Stromajer reia cu capul în plasă, 2-0 (’85). Putea fi 3-0, dar Păcurar a trimis, în prelungiri, mingea în transversală! Craiovenii termină meciul în zece oameni, australianul Baird fiind eliminat pentru două galbene, iar Universitatea a contabilizat cea de-a treia înfrângere consecutivă.