22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportStoner ţine „Doctorul“ la distanţă

Stoner ţine „Doctorul“ la distanţă

Australianul Casey Stoner, de la echipa Ducati, a câştigat Marele Premiu de motociclism viteză al Statelor Unite, la clasa MotoGP, disputat pe circuitul de la Laguna Seca (SUA). Liderul ierarhiei piloţilor a dominat cursa de la un capăt la celălalt şi a trecut linia de sosire după 44 de minute, 20 de secunde şi 325 de miimi. Stoner a fost primul driver care, în acest sezon, a câştigat o cursă după ce a plecat din pole position. Blestemul asupra primului pilot aflat pe grila de start se instalase pe 24 septembrie 2006, când italianul Loris Capirossi a plecat primul şi a câştigat cursa din Japonia. Acesta a fost al şaselea succes al lui Stoner în cele 11 Mari Premii disputate în 2007. Pe poziţia a doua s-a clasat, surprinzător, Chris Vermeulen (Suzuki), care imediat după încheierea cursei a anunţat că, în sezonul viitor, se va bate pentru titlul mondial. Al treilea loc pe podium a fost ocupat de italianul Marco Melandri de la echipa Honda. Cel mai spectaculos pilot de la clasa MotoGP, italianul Valentino Rossi (Yamaha), supranumit „Doctorul“, a terminat abia pe locul al patrulea.
În clasamentul general al piloţilor, Casey Stoner este lider autoritar, cu 221 de puncte, iar poziţia a doua este ocupată de Valentino Rossi, cu 177 de puncte, italianul având toate şansele să rateze şi în acest an titlul de camion mondial.